...
Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
setTimeout(function(){(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({})}, 1000);

Rzeka Łojewek

Większość łowisk należących do Gospodarstwa Rybackiego w Łomży stanowią rzeki. Wszystkie na swój sposób ciekawe i urokliwe. Rzeka Łojewek jest jedną z nich. Łojewek jest niewielką, lecz bardzo interesującą rzeczką należącą do „krainy pstrąga i lipienia”. Niewiele jest takiej wody w okolicach Łomży, dlatego w pewnych okresach spotkać nad nią można sporą liczbę wędkarzy. Choć swoje lata świetności rzeka przeżyła za „starego gospodarza” (nieistniejący już Okręg Łomżyński), ciągle przyciąga nad swe brzegi ulubieńców czarnych kropek.

Łojewek, choć nadal piękna i mająca ogromny potencjał, przeżywa gorsze dni. Żyją tu przede wszystkim pstrągi potokowe oraz lipienie, których dawniej było tu naprawdę sporo. Jednak przy zwiększonym wysiłku i uporze nadal można złowić rzadkiego, lecz dorodnego kropkowańca oraz zacnego kardynała. Rzeka Łojewek płynie głównie przez łąki i pola, czasem tuż obok domostw małych wsi i niewielkich skupisk terenów leśnych. Dzięki tak zróżnicowanemu ekosystemowi pstrągi i lipienie mają tu mnóstwo pokarmu: żaby, larwy owadów oraz owady. Głębokość rzeki wynosi zaledwie od 30 cm do ponad metra. Choć jest płytka, ma prawie wszystkie zalety wody pstrągowej: gęsto zarośnięte brzegi, które tworzą zielone tunele, dłuższe i krótsze „eski”, głębsze rynny, podmyte brzegi, liczne konary leżące w wodzie. Najskuteczniejszymi przynętami na tutejsze ryby były prawie zawsze obrotówki Meps i Effezetty. Stosowane wielkości to przede wszystkim nr 1 w płytszych miejscach i na prostkach, rzadziej nr 2 w głębszych rynnach i podmyciach. Pstrągi najczęściej łowi się na obrotówki Aglia w kolorach seledynu i bieli. Drugą przynętą jest guma z 1-gramowym lub, maksymalnie, 2-gramowym obciążeniem, która podczas wiosennych, cieplejszych dni spisywała się rewelacyjnie.

Sekrety łowiska

Przy mocno zarośniętych brzegach warto spróbować łowienia, brodząc w spodniobutach.

Informacje

Dzierżawcą wody jest Gospodarstwo Rybackie Łomża (GRŁ). Siedziba znajduje się przy ul. Nowogrodzkiej 37, 18-400 Łomża, tel. (86) 216 61 18, e-mail: miroslawgodula@wp.pl.

Dane łowiska
Województwo
Powiat
W okolicy
Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.