Przed laty Warta słynęła ze szczupaków. Teraz jest już nieco słabiej, ale nadal to świetne łowisko.
Charakterystyka
Obra uchodzi do Warty na lewym brzegu, poniżej Skwierzyny. Ujście jest płytkie, zapiaszczone. Poniżej rozpoczynają się ostrogi. Początkowo główki są długie, ale bardzo niskie. Przy podwyższonym stanie Warty całkowicie kryją się pod wodą.
Dalej ostrogi są już wyższe, krótsze i głębsze. Ich szczyty są rozmyte – kamienie leżą w promieniu kilkunastu metrów od szpicy. Brzegi są trudne, ale dostępne dla wędkarzy. Porastają je krzaki i drzewa. Baseny są płytkie, pełne mocnych prądów wstecznych. W wielu miejscach brzegi są przy nich podmyte.
Na zapływach główek tworzą się głębokie dołki. Nie są one zbyt rozległe, ale leżą w nich kamienie i gdzieniegdzie pnie powalonych drzew. Napływy są spokojne, równe i także głębokie.
Ryby i techniki łowienia
W ujściu Obry warto zapolować na bolenie. Spławikowcy łowią tu płocie, leszcze i krąpie. Płytkie ostrogi poniżej to świetne łowiska kleni, jazi i boleni. Gruntowcy polują tu na sandacze i sumy. W basenach i na napływach łowi się duże ryby spokojnego żeru.
Przy niższych ostrogach czają się szczupaki. Zarówno na napływach, jak i w warkoczach oraz w basenach. Ciekawe są zwłaszcza wysokie skarpy pomiędzy główkami. Omywają je mocne prądy wsteczne. Oprócz szczupaków można tu liczyć także na okonie, klenie i jazie. Rano i wieczorem pod skarpy pływają sandacze.
Sekrety łowiska
Larwy chruścików to sekret miejscowych łowców. Szczególnie późną wiosną i latem biorą na nie kapitalne płocie, klenie i jazie. Kłódki są w Obrze. Z ich znalezieniem nie powinno być problemów.
Informacje dodatkowe
Gospodarzem łowiska jest ZO PZW w Gorzowie Wielkopolskim – tel.: (95)722 34 02. Noclegi można znaleźć w Skwierzynie, Gorzowie i Międzyrzeczu.
Na most drogowy w Skwierzynie prowadzi droga krajowa nr 3, łącząca Zieloną Górę z Gorzowem. Wzdłuż Obry można dojechać do samego ujścia.