Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
setTimeout(function(){(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({})}, 1000);

Zbiornik zaporowy Cierpisz

To niewielki, 2,5-hektarowy zbiornik retencyjny utworzony na rzeczce Tuszymce, znajdujący się na terenie powiatu ropczycko-sędziszowskiego. Akwen jest płytki, z bogatą roślinnością podwodną.

Średnia głębokość zbiornika wynosi 1 m, maksymalna nie przekracza 3 m. Ma kształt prostokąta. Dno jest muliste. W skład ichtiofauny wchodzą przedstawiciele ryb drapieżnych i spokojnego żeru. Populacja drapieżników jest znacząco ograniczona ze względu na presję wędkarską. Trafiają się szczupaki i okonie, najczęściej małe i średniej wielkości. Zębatych szukamy w pobliżu pasów roślinności. Wykonujemy precyzyjne rzuty w pola wolne od zielska. Spinningując na Cierpiszu, używamy mocnego sprzętu. Żyłkę lepiej zastąpić plecionką, co pozwoli nam ograniczyć straty w przynętach. Sprawdzają się lekkie wahadłówki, obrotówki, rippery i woblery przypowierzchniowe w naturalnych barwach. Ze względu na liczne wypłycenia skutecznym rozwiązaniem może być zastosowanie popperów. Z białorybu dominują płocie. Pozostałe gatunki to leszcze, karpie, amury, jazie, karasie, wzdręgi i liny. Wędkarze stosują pickery, tyczki, odległościówki i baty. Miłośnicy spławika mają tu trudne warunki techniczne – nie tylko ze względu na połacie roślinności, ale także z powodu wolnego uciągu wody. Spławikowcy łowią na lekkie zestawy. Nęcą oszczędnie mieszanką spożywczą z gliną w różnych proporcjach. W czasie zasiadki donęcają łowisko za pomocą procy lub kubka zanętowego. Na haczyk zakładają białe i czerwone robaki, ziarenko kukurydzy lub ochotkę. Ryby bardzo łatwo przekarmić. Żerują chimerycznie. Na Cierpiszu regularnie odbywają się zawody spławikowe.

Sekrety łowiska. Okonie łowimy na paprochy metodą troka bocznego. Skuteczny jest zwłaszcza motor oil. A na szczupaki seledynowe rippery uzbrojone na lekkich główkach dżigowych.

Informacje: Teren łowiska jest administrowany przez Okręg PZW Rzeszów, ul. Akacjowa 36, tel. (17) 854 98 01 (02). Opiekę nad łowiskiem sprawuje Koło Wędkarskie nr 26 w Sędziszowie Małopolskim Miejsko-Gminne.

Dane łowiska
W okolicy