Jezioro Szkotowskie

Szkotowskie to rzadko odwiedzane jezioro, oddalone od Warszawy tylko 160 km.

Położone kilkanaście kilometrów na północny zachód od Nidzicy Jezioro Szkotowskie ma powierzchnię 41 ha i maksymalną głębokość ponad 6 m. Akwen charakteryzuje się przejrzystą wodą i twardym, piaszczystym dnem. Zbiornik jest bardzo malowniczo położony. Z jednej strony otaczają go wysokie, strome skarpy, z drugiej rozciągają się niskie, zadrzewione tereny. Całość otoczona jest łąkami, polami i nielicznymi zabudowaniami pobliskiej wsi Szkotowo. Oprócz niewielkiej plaży z koszami na śmieci i parkingu nie ma tu żadnej infrastruktury. Jezioro leży na uboczu wędkarskich szlaków. W dni powszednie mamy gwarantowaną samotność. W weekendy na jeziorze widuje się pojedynczych wędkarzy. Najlepiej nastawić się na łowienie z przywiezionej ze sobą łódki, gdyż blisko brzegu jest zazwyczaj płytko i nieciekawie.

Wędkarze najczęściej łowią płocie, krąpie, karasie, liny i niezbyt duże leszcze. Spinningiści nastawiają się na szczupaki i okonie. Okoni jest tu sporo, nierzadko przekraczają 30 cm długości. Spinningowanie utrudnia nieco monotonny układ dna zbiornika i niewielka głębokość. Dlatego trzeba często zmieniać stanowiska i przynęty. Jezioro warto odwiedzić w zimie. Z racji niewielkiej powierzchni zamarza szybciej niż inne zbiorniki w okolicy. Dochodząca do jeziora droga ułatwia dostęp w trudnych warunkach.

Sekret łowiska

Wędkarze łowiący spod lodu mają znacznie lepsze wyniki niż odwiedzający jezioro w innych porach roku.

Informacje

Gospodarzem jeziora jest Gospodarstwo Rybackie Szwaderki Sp. z o.o. Pozwolenie na wędkowanie można wykupić w sklepie wędkarskim w Nidzicy. Obowiązuje zakaz połowu w nocy. Dojazd z trasy Warszawa–Gdańsk. Za Nidzicą należy skręcić w lewo w kierunku Leszcza, by po kilku minutach dojechać do jeziora.

Dane łowiska
W okolicy
Autorzy