Widawa to niewielka rzeka nizinna. W przyujściowym odcinku jest niezwykle ciekawa.
Charakterystyka
Widawa jest prawobrzeżnym dopływem Odry. Jej ujście znajduje się tuż poniżej Wrocławia. Rzeka ma tu szerokość do 20 m. Średnia głębokość nie przekracza 1 metra, ale wzdłuż burt brzegowych ciągną się rynny i przegłębienia. W niektórych dołkach za zwaliskami lub przy wyrwach brzegowych jest nawet 3 m wody.
Brzegi są trudne, zalesione. Wzdłuż nich leżą powalone drzewa i zatopione krzaki. Nurt płynie raz bliżej lewej, raz prawej strony koryta. Wymywa rynny, tworzy piaszczyste i żwirowate wypłycenia. Na przeszkody nanosi gałęzie, podmywa burty. Stale zmienia profil koryta rzeki.
Ryby i techniki łowienia
Płocie i leszcze łowi się tu na przystawkę ze spławikiem. Najlepszymi łowiskami są wysokie, podmyte burty brzegowe oraz przegłębienia poniżej zwalisk. Na czerwone i białe robaki często trafiają się jazie i klenie. Spinningiści łowią je na maleńkie woblery.
Na tym odcinku Widawy są także szczupaki i okonie. Z Odry wpływają tu niekiedy bolenie i sandacze, które również biorą tu na woblery.
Ostatnimi laty spławikowcy coraz częściej łowią w Widawie świnki na przepływankę. To efekt sztucznych zarybień. Trafiają się też brzany, ale bardzo rzadko.
Sekrety łowiska
Podczas letnich niżówek rzeka niesie niewiele wody. Wówczas jazie i klenie łowi się na woblery imitujące chrząszcze. Jednak brania nie następują podczas prowadzenia pod prąd, tylko wtedy, gdy przynęta niesiona nurtem swobodnie spływa wzdłuż porośniętych trawami i krzakami brzegów.
Informacje dodatkowe
Gospodarzem łowiska jest ZO PZW we Wrocławiu, tel. (071) 344 44 01. Noclegi można znaleźć w mieście. Do ujścia rzeki dojechać się nie da. Samochód należy zostawić na wyżej położonych odcinkach. Prowadzą tu drogi z zachodniej dzielnicy Wrocławia – Rędzina.