Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
setTimeout(function(){(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({})}, 1000);

Zbiornik Złotniki

Zbiornik powstał wśród skał. Piękno tutejszego krajobrazu pozwoli odpocząć od miejskiego zgiełku.

Charakterystyka

Akwen wybudowano na Kwisie. Przy średnim stanie napełnienia jego powierzchnia wynosi 125 ha. Przy zaporze głębokość wynosi 15 m. Woda jest przejrzysta. Brzegi zbiornika stromo wchodzą w głąb zbiornika. W wielu miejscach są niedostępne dla wędkarzy. Porastają je lasy.

Od strony wpływu Kwisy akwen jest płytszy i szerszy. Tutaj głębokość nie przekracza 3 metrów. Jedynie w starym korycie Kwisy jest 4-6 m wody. Dno jest równe, muliste, gdzieniegdzie zalegają na nim karcze i kamienie.

Im bliżej tamy, tym głębiej. Zbiornik zwęża się. Średnia głębokość przekracza 8 metrów. Skalne zbocza niemal pionowo wchodzą w wodę. Dno pełne jest uskoków, głazów, zatopionych drzew. Są też niewielkie wypłycenia.

Ryby i techniki łowienia

Spławikowcy łowią najczęściej w płytszej części akwenu. Ich łupem padają płocie i leszcze. Są tu również okazałe karpie i liny. Doskonałą przynętą jest miąższ bułki pszennej.

Spinningiści mogą liczyć na udane połowy okoni, szczupaków i sandaczy. Jednak główną atrakcją tej wody są olbrzymie sumy.

Sekrety łowiska

Na wpływie Kwisy można zapolować na pstrągi potokowe. Ryby te spływają tu z wyżej położonych odcinków. Latem i jesienią przy wpływie poluje się też na sumy. Drapieżniki te często buszują na 3-metrowych blatach. Łowi się je na duże gumy oraz 7-12-cm woblery.

Informacje dodatkowe

Gospodarzem łowiska jest ZO PZW w Jeleniej Górze – tel.: (75)752 22 46. Noclegi można znaleźć w ośrodkach nad zbiornikiem (można w nich również wypożyczyć i zwodować łódź). Do Gryfowa Śląskiego prowadzi droga nr 364. Dalej trzeba się kierować na Złotniki Lubańskie.

Dane łowiska
W okolicy