Czarna Staszowska to urokliwa i specyficzna woda o herbacianym odcieniu. Wielokrotnie w ciągu swojego biegu zmienia charakter.
Od źródeł do mostu w Rakowie Czarna ma status wody górskiej. Możemy tam liczyć na brania pstrągów, lecz wielkość ryb nie powala. Czterdziestak jest naprawdę rzadkością. Przeważnie wieszają się ryby niewymiarowe. Poniżej Rakowa Czarna ma status wody nizinnej.. Na tym odcinku możemy liczyć na brania szczupaków, okoni, kleni, jazi, płoci i okoni. Występuje tu sporo jelców, które są znakomitą rybą treningową dla muszkarzy. Szczupaki łowi się najczęściej na lekki spinning. Trafiają się sztuki nawet ok. 70 cm, choć przeważają drobniejsze ryby. Dobrymi przynętami na nie są woblery, obrotówki, lekkie wahadłówki. Miejscowi wędkarze łowią je również na żywca, postawionego w dołkach, pod burtami i w spowolnieniach nurtu. Klenie i jazie występują na szybszych odcinkach. Można trafić nawet pięćdziesiątkę. Jak w każdej małej rzece tak i tu trzeba mocno nad nimi popracować. Często stoją pod powierzchnią i nie reagują na żadne przynęty. Jazie i klenie najlepiej kusić małymi woblerkami imitującymi owady.
Czarna płynie przez malownicze tereny. Dzikie łąki przeplatają się z lasami łęgowymi. Jest cicho i spokojnie. Można się w niej zakochać. Pięknie kręci, możemy spotkać żwirowe, szybsze odcinki, długie przelewy. Jest to wymagająca woda, ale może obdarzyć ciekawymi rybami.
Sekrety
Na lekką spławikówkę warto założyć larwę chruścika czy pijawkę. Ryby je uwielbiają. Ze szczupakowego arsenału polecam woblery do 6–7 cm. Sprawdzą się hologramy.
Info
Rzeka należy do Okręgu Świętokrzyskiego PZW. Chcąc wędkować od źródeł do Rakowa, trzeba mieć zezwolenie na wody górskie.