Pstrąg potokowy -

Pstrąg potokowy jest rybą słodkowodną z rodziny łososiowatych. Ryba ta występuje w górskich potokach Tatr, Beskidów; rzekach Pomorza Zachodniego i Środkowego; na Warmii i Mazurach czy też w dopływach Warty. Maksymalna długość pstrąga potokowego wynosi około 80 cm, a waga około 5 kg. Ubarwienie zależne jest od miejsca przebywania. Główny pokarm stanowią skorupiaki, owady i ich larwy. Charakterystyczne dla pstrąga potokowego jest przechodzenie na pokarm sezonowy. Przykładowo wiosną ryby te żywią się wybudzonymi ze snu zimowego żabami. Maj to idealna pora na spożycie jętki majowej, w lipcu i sierpniu żywią się małymi rybami. Tarło rozpoczyna się wraz z nadejściem jesieni, kiedy to wykonuje wędrówki tarłowe do niewielkich dopływów ze żwirowym dnem. Samica otoczona jest zazwyczaj kilkoma samcami. Samice wykopują zagłębienia w żwirze pokrywającym dno, gdzie w późniejszym czasie składana jest ikra. Gatunek jest w Polsce zagrożony, a to ze względu na kłusownictwo oraz coraz popularniejszą zabudowę hydrotechniczną rzek górskich. Warto pamiętać, iż pstrąga można łowić jedynie na muchy czy też spinning. Wymiar ochronny dla pstrąga potokowego wynosi 30 cm. Połów latem musi odbyć się wczesnym rankiem lub wieczorem, a wiosną w godzinach popołudniowych. Ustabilizowane ciśnienie to niemal gwarancja udanego połowu pstrąga potokowego.

Szczegóły
Wymiar ochronny
W rzece Wiśle i jej dopływach od jej źródeł do ujścia rzeki San oraz w rzece Odrze i jej dopływach do granicy państwowej z Republiką Czeską do ujścia rzeki Bystrzycy oraz w rzece Bystrzycy i jej dopływach - do 25 cm, w pozostałych wodach -do 30 cm
Okresy ochronny
na wodach PZW od 1 września do 31 stycznia w Wiśle i Odrze wraz z ich dopływami. W pozostałych wodach okres ochronny kończy się w ostatni dzień grudnia.
Dobowy limit połowu
3 sztuki
Norma medalowa - zloty medal WŚ junior
55 cm
Norma medalowa - zloty medal WŚ senior
65 cm
Artykuły
Autorzy