Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
Pstrąg potokowy

Pstrąg potokowy

Podstawowe informacje

Pstrąg potokowy jest rybą słodkowodną z rodziny łososiowatych. Łacińska nazwa tej ryby to Salmo trutta fario. Tenże gatunek ma duże znaczenie w wędkarstwie, ze względu na swoje piękne ubarwienie i silną walkę podczas połowu. Jest to również gatunek hodowlany, który jest popularny w akwakulturze, szczególnie w krajach europejskich. Występujący zarówno w Europie jak i Azji, a także wprowadzony został do innych regionów świata.

Jak wygląda pstrąg potokowy – opis wyglądu

Maksymalna długość pstrąga potokowego wynosi około 80 cm, a waga około 5 kg. Natomiast ubarwienie zależne jest od miejsca przebywania.

pstrąg potokowy 58cm -lipiec
Źródło: Wędkarski Świat

Oto inne ważne cechy dotyczące wyglądu pstrąga:

  • Ciało pstrąga jest wąskie i długie;
  • Grzbiet tejże ryby ma szarawy lub srebrzysty kolor, a czasami jest wręcz czarny lub brązowy;
  • Boki pstrąga wyraźnie mają odcień srebrzysty;
  • Samice pstrąga mają zazwyczaj dłuższą głowę niż samce;
  • Zarówno grzbiet, jak i boki pstrąga są pokryte licznymi czerwonymi i czarnymi kropkami, a niekiedy mają delikatną białą obwódkę;
  • Brzuch pstrąga często jest koloru białego lub żółtego.

Gdzie występuje pstrąg potokowy?

Pstrąg potokowy występuje w zimnych i czystych wodach strumieni górskich oraz rzek o szybkim nurcie. Ryba ta występuje w górskich potokach Tatr, Beskidów; rzekach Pomorza Zachodniego i Środkowego; na Warmii i Mazurach czy też w dopływach Warty. Jego naturalny zasięg występowania obejmuje Europę, a także niektóre regiony Azji. W Polsce populacje pstrąga są z reguły małe i rozproszone, co związane jest z niszczycielskim wpływem człowieka na środowisko naturalne.

Czym żywi się pstrąg?

Główny pokarm stanowią skorupiaki, owady i ich larwy. Jednak dodajmy, że charakterystyczne dla pstrąga potokowego jest przechodzenie na pokarm sezonowy. Przykładowo wiosną ryby te żywią się wybudzonymi ze snu zimowego żabami. Maj to idealna pora na spożycie jętki majowej, w lipcu i sierpniu żywią się małymi rybami. Wiosna jest dobrym czasem na łowienie pstrąga metodą muchową. W czasie lata dodatkowo sprawdzi się spinning.

Metody połowu i dodatkowe informacje

Tarło rozpoczyna się wraz z nadejściem jesieni, kiedy to wykonuje wędrówki tarłowe do niewielkich dopływów ze żwirowym dnem. Samica otoczona jest zazwyczaj kilkoma samcami. Samice wykopują zagłębienia w żwirze pokrywającym dno, gdzie w późniejszym czasie składana jest ikra. Gatunek jest w Polsce zagrożony, a to ze względu na kłusownictwo oraz coraz popularniejszą zabudowę hydrotechniczną rzek górskich. Warto pamiętać, iż pstrąga można łowić jedynie na muchy czy też spinning. Wymiar ochronny dla pstrąga potokowego wynosi 30 cm. Połów latem musi odbyć się wczesnym rankiem lub wieczorem, a wiosną w godzinach popołudniowych. Ustabilizowane ciśnienie to niemal gwarancja udanego połowu pstrąga potokowego.

salmo trutta
Źródło: GettyImages.com (Canva)

Polecane metody połowu pstrąga:

  • Wędkarstwo spinningowe;
  • Wędkarstwo muchowe.

Pstrąg potokowy – Ciekawostki

Jedną z ciekawostek dotyczących pstrąga potokowego jest to, że w przeciwieństwie do innych gatunków pstrągów, potrafi on przystosować swoją dietę do zmieniających się warunków wodnych. W okresie wiosennym i letnim preferuje on owady wodne, takie jak chruściki, jętki czy widelnice, natomiast w okresie jesienno-zimowym, gdy owady są mniej liczne, zjada on skorupiaki, mięczaki i narybek. To sprawia, że pstrąg potokowy jest rybą wyjątkowo wszechstronną w swoim odżywianiu.

Jak przyrządzić pstrąga?

Oto przepis na pysznego pstrąga z grilla:

Składniki:

  • 1 pstrąg
  • 2 łyżki oliwy z oliwek
  • 2 ząbki czosnku, posiekane
  • 1/2 cytryny, wyciśnięty sok
  • sól i pieprz do smaku
  • kilka gałązek świeżego rozmarynu
  • kilka gałązek świeżej mięty
  • 1/2 łyżeczki płatków chili (opcjonalnie)
pieczony pstrąg
Pieczony pstrąg. Źródło: GettyImages.com (Canva)

Przygotowanie:

  1. Oczyść rybę, usuwając łuski i wnętrzności. Następnie dokładnie opłucz go pod bieżącą wodą i osusz papierowym ręcznikiem.
  2. W małej misce wymieszaj oliwę z oliwek, posiekany czosnek, sok z cytryny, sól, pieprz i płatki chili.
  3. Wysmaruj pstrąga tą mieszanką z obu stron.
  4. Nałóż gałązki rozmarynu i mięty wewnątrz pstrąga.
  5. Następnie przygotuj grill do grillowania na wysokiej temperaturze.
  6. Umieść rybę na grillu i grilluj około 5 minut z każdej strony, aż będzie dobrze przypieczony z zewnątrz i miękki w środku.
  7. Podaj z dodatkiem świeżych ziół i cytryny.

Smacznego!

[xyz-ips snippet="loop"]
[xyz-ips snippet="loop"]

Miesięcznik Wędkarski Świat – Oprócz nowoczesnego wędkarstwa, na łamach “WŚ” propagujemy zdrowy styl życia, ciekawe formy rekreacji, turystykę krajową i zagraniczną. 

Wędkarski Świat © 2020. Wszystkie prawa zastrzeżonE