Rzeka Brda powyżej jeziora Szczytno Duże

Jest to bardzo ciekawy odcinek Brdy. Otoczony jest z jednej strony lasem, z drugiej niskimi trzcinami. Rzeka na tym fragmencie nie jest głęboka – średnio ma 1,5 m.

Głównymi gatunkami ryb, które zamieszkują ten odcinek, są szczupaki, klenie, pstrągi i okonie. Występuje tu także sporo drobnicy: uklei, krąpików i płoci. Pstrągi biorą na małe obrotówki 1 lub 2. Szczupaki zaś atakują większe blachy oraz gumy. Klenie można złowić na niewielkie pływające woblerki. Najlepszym czasem na wędkowanie jest okres od maja do września. Najczęstsze brania pstrągów i kleni są w godzinach rannych, ponieważ później spływa tutaj dużo kajakarzy, którzy płoszą ryby. Nie dotyczy to szczupaków, które biorą nawet podczas spływów. Brzeg jest podmokły, lecz łatwo dostępny dla wędkarzy. Nie warto próbować łowić po leśnej stronie, gdyż drzewa nisko chylące się ku wodzie bardzo utrudniają, czy wręcz uniemożliwiają komfortowe rzuty spinningiem. Nie trafiają się tu duże szczupaki. Przeważają sztuki do 2 kg. Można natomiast złowić dużego klenia, ale warunkiem jest ciche podejście do wody. Trzeba też trafić na porę żerowania największych sztuk. Brda ma w tym miejscu niewiele zakrętów w porównaniu z innymi odcinkami.

Sekrety łowiska

Latem woda jest silnie zarośnięta, aby więc uniknąć zaczepów, należy łowić na gumy.

Informacje

Brda na tym odcinku należy do Koła PZW Przechlewo. Zezwolenia można kupić u skarbnika. Aby dojechać nad wodę, należy na trasie Przechlewo–Rzeczenica zatrzymać się przy moście na Dolince.

Dane łowiska
W okolicy
Autorzy