Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
setTimeout(function(){(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({})}, 1000);

Rzeka Świślina

Świślina wpływa do zbiornika Wióry. Jest to nizinna rzeczka płynąca w wysokim wąwozie. Trzeba nie lada gimnastyki, aby po pochyłych skarpach dotrzeć cicho do wody. Ale kiedy nam się uda, możemy być miło zaskoczeni.

Świślina jest ciekawym łowiskiem przeróżnych gatunków ryb. Na swojej drodze wiele razy zmienia swój charakter. Kilka długich bystrzyn zmienia się w kilkusetmetrowy odcinek niemal stojącej wody z grubą warstwą mułu. Nie polecam brodzenia ani prób wchodzenia do wody w celu odczepiania przynęt. Można mieć duży problem z wydostaniem się na brzeg. W Świślinie spotkamy okazałe klenie, płocie, jelce, jazie, szczupaki, okonie. W przyujściowym odcinku można trafić japońca lub leszcza. Szczególnie wiosną wchodzą w ujście ładne ryby ze zbiornika, i to w dużych ilościach, więc warto zasiąść tam z groszkiem na haczyku. Dobrze jest poprzedzić łowienie kilkudniowym nęceniem. Dobrze biorą wtedy ładnie jazie. Można pobawić się tu również z lekkim spinningiem. Mały woblerek jest chętnie zjadany przez bezzębne drapieżniki. Wędkarzom łowiącym na przystawkę ze spławikiem trafiają się okazałe klenie lub… pstrągi, choć będą to raczej pojedyncze sztuki. Należy pamiętać, że wszystkie ryby łososiowate złowione na przynętę naturalną bezwzględnie muszą wrócić do wody. Poniżej Rzepina rzeka staje się większa i wolniejsza. Z przynęt polecam woblery, dżigi i obrotówki. Wędkarze spławikowi używają białych robaków lub czerwonych. Znakomitą przynętą są też larwy chruścika. Wyjęte z domku są chętnie brane przez wszelkie ryby.

Świślina to trudne łowisko. Ciężki dostęp ogranicza dojście do wielu miejscówek. Bywają problemy z podebraniem ryby. Wiosną można pochodzić za grubymi kleniami. Szczupaki lubią duże obrotówki i wahadłówki.

Teks i fot. Dorota Król Rózga

Sekrety łowienia:

Na szybszych odcinkach polecam łowienie kleni na konika polnego. Zamiast spławika można założyć patyk i puszczać zestaw z prądem bez obciążenia. Należy pamiętać, że po zebraniu przynęty trzeba chwilkę odczekać i dopiero zacinać. Dobrą kleniową przynętą jest też świeża bułka.

Informacje:

Gospodarzem Świśliny jest Okręg PZW w Kielcach, tel. (41) 368 07 22. Z drogi Starachowice – Ostrowiec kierujemy się na Rzepin. Tu znajduje się most drogowy nad Świśliną i całkiem ciekawy odcinek. Przed mostem można skręcić w prawo i pojechać w górę rzeki. Droga biegnie równolegle do niej. Samochód można zostawić przy którymś z mostów.

Dane łowiska
W okolicy