...
Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
setTimeout(function(){(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({})}, 1000);

Jezioro Tałty

Jest to jedno z bardziej znanych jezior do żeglowania i wędkowania w kompleksie Wielkich Jezior Mazurskich. Swoją sławę zawdzięcza unikatowym warunkom naturalnym.

Jezioro Tałty to typowe jezioro rynnowe o powierzchni około 1160 ha. Tałty wraz z Jeziorem Ryńskim tworzy zbiornik o łącznej powierzchni 1832 hektarów. Jest to akwen o bardzo ciekawym i zróżnicowanym ukształtowaniu dna oraz linii brzegowej, z wieloma zatokami, cyplami i kilkoma wyspami. Brzegi wokół Tałt są wysokie i strome, dokoła jeziora rozciągają się głównie łąki i pola. Wsród roślinności nadbrzeżnej dominuje trzcina, nierównomiernie porastająca brzegi. Jezioro Tałty-Ryńskie z głębokością 51 m jest jednym z głębszych mazurskich jezior. Liczne kamieniste górki tworzą idealne warunki dla żyjących tu różnych gatunków ryb. Z drapieżników najczęściej łowi się duże szczupaki, okonie i sandacze. Z białorybu dominują leszcze i płocie oraz krąpie. Spinningiści, a raczej trollingowcy, najczęściej nastawiają się na szczupaki. Łowią je na 20-kilometrowym plosie. To wymarzone warunki do głębokiego trollingu. Brania dużych szczupaków najczęściej są na ostrych spadach na głębokości około 10 m. Dobre są też zatoki o porośniętym dnie. Okonie i sandacze raczej trzymają się kamienistych górek, a ich ulubioną przynętą są rippery i twistery.

Wędkarze z wędką spławikową łowią najczęściej leszcze, płocie, wzdręgi i krąpie. Podstawową przynętą są czerwone robaki oraz kukurydza.

Sekrety łowiska – Duże szczupaki, żerujące w toni, najczęściej biorą na 15–20-centymetrowe smukłe woblery, które schodzą na 8–12 m głębokości.

Przynęty – kukurydza, czerwone robaki, gumy, woblery

Informacje – Dzierżawcą wody jest Gospodarstwo Rybackie „Mikołajki” Sp. z o.o. Mikołajki, ul. Mrągowska 18, tel. (87) 421 63 35. We wszystkich miejscowościach nad Tałtami bez problemu znajdziemy kwaterę.

Dane łowiska
W okolicy
Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.