Zalew Koronowski

Wyobrażacie sobie zbiornik o długości ponad 40 km? Jeśli nie, to odwiedźcie Zalew Koronowski – bardzo ciekawe i rybne łowisko.

Charakterystyka

Zalew położony jest w województwie kujawsko-pomorskim, w odległości 30 km od Bydgoszczy. Powstał na Brdzie. Podczas napełniania zbiornika połączono ze sobą wiele małych jezior oraz rozciągających się między nimi dolin. Tak właśnie powstało to niezwykle urozmaicone łowisko.

Brzegi Zalewu są zalesione. W wielu miejscach otaczają je trzcinowiska. Jest tu sporo ośrodków wypoczynkowych. Są kąpieliska i pomosty.

Dno Zalewu jest bardzo ciekawe. Są górki, blaty, przegłębienia, rozległe płycizny. No i jest stare koryto Brdy. Przy średnim stanie wody głębokość przekracza w nim 10 metrów. Stoki koryta pokryte są karczami. Miejscami zalegają na nich kamienie.

Od akwenu co chwilę odchodzą zatoki. Wzdłuż ich brzegów ciągną się trzcinowiska. Ale w niektórych miejscach brzegi są bardzo strome, zalesione.

Ryby i techniki połowu

Jeszcze kilkanaście lat temu w Zalewie można było złowić pstrągi potokowe. Jednak wraz z pogorszeniem się jakości wody ich miejsce zajęły leszcze, płocie i krąpie. Łowi się je głównie zestawami spławikowymi. O okazy trudno, ale wprawni łowcy nie narzekają.

Z drapieżników są szczupaki i okonie. Największe okazy łowi się w pobliżu starego koryta Brdy, na głębokości 6-10 metrów. Z przynęt najlepsze są gumy.

Sekrety łowiska

Jesieni

Dane łowiska
W okolicy
Autorzy