Jezioro Guzianka Duża

Mimo swej nazwy nie jest to duży zbiornik. Widać tu jednak rozwiniętą infrastrukturę turystyczną.

Guzianka Duża sąsiaduje z miejscowością turystyczną Ruciane–Nida. Jest łowiskiem znanym i lubianym przez odwiedzających ją wędkarzy. To 60-hektarowe jezioro słynie przede wszystkim z licznej populacji szczupaków, węgorzy, leszczy oraz linów. Jest to zasługa gospodarza tej wody, który dba o regularne zarybianie akwenu. Brzegi jeziora w większości są strome, porośnięte drzewami. Ich bliskość powoduje, że w wodzie jest zatopionych wiele konarów, a nie jednokrotnie całe drzewa, które tworzą istny podwodny labirynt. Wędkarskie powiedzenie „gdzie patyki, tam wyniki” sprawdza się tu w 100%. Są to bowiem ulubione kryjówki szczupaków, okoni oraz leszczy. Małe twisterki i riperki uzbrojone w niewielką główkę w kolorze czerwonym to skuteczne przynęty na tutejsze drapieżniki. Warto pamiętać też o zestawie odczepowym lub stosować zamiast żyłki plecionkę. Zmniejszy to straty w przynętach.

Uwagę łowiących przyciągają także liny i leszcze, które kuszą się na gnojaki. W „patykowym” łowisku trafiają się najczęściej średnie sztuki, ale trzeba być też przygotowanym na większe okazy. Głębokość w przybrzeżnych łowiskach wynosi średnio 2–3 m.

W najszerszej części jeziora leżą obok siebie dwa najgłębsze dołki (25,5 m i 16 m), przedzielone 5-metrową górką. Kształtem przypomina to trochę klepsydrę. W tych właśnie dołkach można złowić największe okazy drapieżników i białorybu.

Nad jeziorem znajdziemy dobrą bazę noclegową, gastronomiczną i wiele atrakcji w sezonie turystycznym.

 

Sekrety łowiska – Prostym sposobem na sukces jest dokładne obłowienie przybrzeżnego labiryntu konarów i drzew i roślinności wodnej.

Informacje – Jezioro podlega Gospodarstwu Rybackiemu Polskiego Związku Wędkarskiego w Suwałkach, tel./fax (0) 87 566 40 05 lub (0) 87 566 36 36. Licencje można uzyskać w Gospodarstwie Rybackim Ruciane-Nida, ul. Rybacka 7, tel. (0) 87 423 10 11.

Dane łowiska
W okolicy
Autorzy