Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
setTimeout(function(){(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({})}, 1000);

Jezioro Góra

W pobliżu ujścia Narwi do Wisły znajduje się doskonałe łowisko dla miłośników stojącej wody. Jezioro Góra znajduje się w miejscowości o tej samej nazwie, położonej kilka kilometrów na wschód od Nowego Dworu Mazowieckiego. Długie i wąskie jezioro jest tak naprawdę starorzeczem przepływającej w pobliżu Narwi.

Powierzchnia lustra wody wynosi 10 ha, a maksymalna głębokość we wschodniej części zbiornika sięga 4 m. Jezioro jest bardzo ładnie położone, otoczone drzewami i łąkami. Latem zarasta roślinnością wynurzoną do tego stopnia, że trudne staje się łowienie z brzegu. Góra jest typowym zbiornikiem szczupakowo-linowym, czemu sprzyja ciemne zabarwienie wody. Na co dzień łowi się szczupaki do 60 cm, choć od czasu do czasu trafia się okaz kilkukilogramowy. Niezbyt duża głębokość i bujna roślinność narzucają użycie lekkich przynęt, ale zaskakujące rezultaty mogą przynieść również wszelkie powierzchniowe dżerki i slidery. Z ryb spokojnego żeru dominują karpie i liny. Karpie osiągają dwucyfrowe rozmiary, co w połączeniu z trudnymi warunkami w łowisku stawia spore wyzwania przed miłośnikami połowu tej ryby. Spławikowa zasiadka z lekkim zestawem może zaowocować sporą ilością drobnej białej ryby. W jeziorze występują też amury, okonie oraz węgorze. Te ostatnie nie są duże i zdarzają się sporadycznie, jednak zwłaszcza nocą warto postawić rosówkę.

Tekst i fot. Paweł Daniec

Sekret łowiska

Największe karpie i liny przebywają w gąszczach podwodnych roślin, dlatego łowić trzeba w niewielkich oczkach między roślinnością.

Informacje

Dojazd z szosy Nowy Dwór Mazowiecki–Nieporęt. W miejscowości Boża Wola należy skręcić w lewo i jechać do końca asfaltu, po czym ponownie odbić w lewo. Gospodarzem wody jest Okręg Mazowiecki PZW. Nad jeziorem znajduje się stanica Koła PZW nr 1 Warszawa-Śródmieście, w której można przenocować i wynająć łódź, tel. (0) 664 016 911. Na jeziorze obowiązuje zakaz połowu z przywiezionych jednostek.

Dane łowiska
W okolicy