Jeziora Grzybiec i Krasne

Jeziora leżą po prawej stronie trasy Tuchola–Czersk, około 13 km za Tucholą. Są połączone wąskim przesmykiem. Pomiędzy jeziorami leży mała wioska Klocek.

Jezioro Grzybiec ma nieco ponad 15 ha. Trudno dostępne brzegi skutecznie ograniczają liczbę wędkujących. Są tu idealne warunki dla wędkarzy z własnym pontonem. Woda przy brzegu od strony szosy (zachodnia) jest płytka (do 2 m), a brzeg bagnisty, natomiast południowa i wschodnia strona jeziora jest głębsza, 3–5 m, z dużymi obszarami twardego, żwirowatego, a gdzieniegdzie kamienistego dna. Dominującymi gatunkami są leszcze, płocie, liny i szczupaki. Na podwodnych kamienistych górkach można trafić niemałego sandacza czy okonia. W jeziorze pływają również autochtoniczne karpie. Częstym przyłowem jest też węgorz.

Jezioro Krasne (22 ha) o średniej głębokości nieprzekraczającej 2 m jest typową szczupakowo-linową wodą z bogatą roślinnością denną i brzegową. Kilka miejsc dostępnych do wędkowania znajduje się od strony południowej. Poławiane są tu głównie liny, wzdręgi i szczupaki. Pomimo bagnistego charakteru jest w nim spora populacja leszcza i wszędobylskiego krąpia.

Sekrety łowiska:

Dobre rezultaty w połowie białorybiu uzyskuje się, łowiąc na tradycyjne przynęty: czerwone robaki, rosówki, pijawki, szyjki rakowe czy ziemniaki. Drapieżników należy szukać przy wschodnim pasie trzcin, gdzie jest głębiej. W jeziorze jest kamienista górka – bankowa miejscówka sandaczowa.

Informacje:

Oba jeziora należą do PZW Bydgoszcz, można w nich łowić bez dodatkowych opłat, a członkowie innych okręgów na mocy porozumień. We wsi Klocek jest kilka gospodarstw agroturystycznych, w których można znaleźć nocleg. Dostęp do wody jest utrudniony przez prywatne posesje i pola, znajdujące się w otoczeniu wody.

Dane łowiska
W okolicy
Autorzy