Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
setTimeout(function(){(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({})}, 1000);

Zbiorniki Zielona

Na północ od śląskiej aglomeracji rozciągają się lasy lublinieckie – potężny obszar sosnowych borów, w których i wędkarze znajdą coś dla siebie.

Mimo że teren ten nie jest bogaty w łowiska, jednak znajdziemy na mapie kilka błękitnych oczek i strug. Ciekawym i ładnym łowiskiem są zbiorniki Zielona. Są to dwa akweny piętrzące wody rzeki (a właściwie potoczku) Mała Panew obok miasteczka Kalety. Na tej samej rzece, kilkadziesiąt kilometrów niżej, znajduje się słynna sandaczowa zaporówka – Jezioro Turawskie.

Zielona jest od Turawy skromniejsza i wielkością, i potencjałem, ale także nad tym łowiskiem można miło spędzić czas. Mam tu na myśli przede wszystkim zbiornik górny. Dolny (znacznie mniejszy) po niedawnym spuszczeniu wody „dochodzi do siebie” i trzeba będzie poczekać, aż sytuacja w nim się poprawi.

Zbiornik górny ma około 50 ha powierzchni, kształt wydłużony, rozciągający się w kierunku wschód–zachód. Woda otoczona jest lasami. Linia brzegowa zbiornika jest bardzo urozmaicona, są cyple, zatoczki i półwyspy, także trzcinowe pasy. Bogata jest też roślinność zanurzona. Widać to zwłaszcza we wschodniej części akwenu i w okolicy cofki. Tam cała woda jest pokryta roślinnością. Średnia głębokość tego akwenu to 1,5–2 m, przy zaporze jest nieco więcej. Dno jest piaszczysto-muliste, w niektórych miejscach są liczne karcze.

Ryby tu występujące to płocie, leszcze, wzdręgi, jazie, liny i karpie. Z drapieżników trzeba wymienić szczupaki, okonie, sumy i sandacze (te niestety mocno wytrzebione). Mankamentem tej wody latem jest duża liczba wczasowiczów oblegających liczne ośrodki. Na szczęście w innych porach roku jest bardziej kameralnie.

Sekrety łowiska: Warto zapolować na tutejsze szczupaki zestawem dżerkowym. Innym sekretem tej wody są potężne jazie, które w ciepłych porach roku mogą się pokazać przy powierzchni i zassać mały woblerek.

Informacje: Zielona to woda nizinna PZW Częstochowa. Dojazd do miasteczka Kalety, stamtąd do dzielnicy Zielona. Zaparkować można w okolicy zapory. Tutejsze lasy to prawdziwy podgrzybkowy raj. Tuż przy zaporze, z prawej strony (patrząc w kierunku zachodnim), znajduje się plaża i kąpielisko.

Dane łowiska
W okolicy