...
Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
setTimeout(function(){(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({})}, 1000);

Rzeka Skroda

Skroda to jedna z kilku rzek w Gospodarstwie Rybackim Łomża. Jest to łowisko zaliczane do „krainy pstrąga i lipienia”.

Skroda płynie w północno-zachodniej części województwa podlaskiego, w powiecie kolneńskim. Jej źródło znajduje się w okolicach wsi Andrychy. Przepływa przez trzy gminy: Grabowo, Stawiski oraz Kolno. Skroda kończy swój bieg jako prawy, największy dopływ Pisy, w sąsiedztwie wsi Rudki-Skrody. Jej długość wynosi około 50 km. Jest to płytka rzeka – średnia głębokość wynosi 0,5 m, ale zdarzają się dołki ponad 1,5 m. Szerokość koryta rzeki najczęściej waha się od 2,5 do 3 m. Brzegi oraz koryto rzeki kilka lat temu zmeliorowano, co spowodowało, że w pewnych odcinkach przypomina ona raczej kanał niż rzekę „krainy pstrąga i lipienia”. Na szczęście wraz z upływem czasu Skroda powoli odtwarza swój pierwotny wygląd i charakter „dzikiej rzeki”. Utworzyły się już ciekawe podmycia, rynny oraz wyrosła roślinność wodna. Z roślinności nadbrzeżnej dominuje przede wszystkim trzcina. Skroda płynie przede wszystkim pośród łąk, pól uprawnych i tylko w kilku miejscach przez las. Dominują tu prostki i niewielkie podmycia, w których kryją się ryby. Najciekawszymi miejscami są brzegi z rosnącą trzciną. Łowi się przede wszystkim na dżigi 2–3-gramowe, obrotówki nr 1 oraz woblery. W Skrodzie niegdyś łowiono dorodne potokowce. Wtajemniczeni wędkarze traktowali ją jak skarb, bo darzyła pięknymi rybami. Potokowce przekraczające 60 cm nie były tu rzadkością. Świadczą o tym wyniki zgłaszane do rubryki rekordów. Niestety, to było za starego gospodarza (okręg łomżyński). Obecnie wędkarze mają o wiele gorsze wyniki.

Sekrety łowiska – Na prostych odcinkach rzeki z przynajmniej jednym brzegiem porośniętym trzciną doskonale sprawdzają się 2- lub 3-gramowe dżigi.

Informacje – Gospodarzem łowiska jest Gospodarstwo Rybackie Łomża (GRŁ), ul. Nowogrodzka 37, 18-400 Łomża, tel. (86) 216 61 18, e-mail miroslawgodula@wp.pl.

Dane łowiska
W okolicy
Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.