Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
setTimeout(function(){(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({})}, 1000);

Rzeka Nysa Kłodzka poniżej Skorogoszcza

Źródła Nysy Kłodzkiej znajdują się w Masywie Śnieżnika w województwie dolnośląskim. W XX wieku powstały na rzece dwa duże zbiorniki zaporowe – Nysa i Otmuchów. Po 182 km rzeka uchodzi do Odry w województwie opolskim.

Odcinek poniżej Skorogoszcza jest odcinkiem przyujściowym. Poniżej tej miejscowości rzeka po ok. 6,5 km uchodzi do Odry. Nysa jest tu ciekawa, wciąż dzika i miejscami trudno dostępna. Nurt płynie dość wartko, wypłukując ciekawe rynny i dołki, szczególnie przy zakrętach. Rybostan jest bogaty. Znajdziemy tu wszystkie gatunki występujące w Odrze, zarówno drapieżników, jak i ryb spokojnego żeru. Na przystawkę ze spławikiem lub gruntówkę łowi się tu przede wszystkim jazie, klenie, płocie i leszcze, trafiają się także brzany. Ze spinningiem w ręku warto się wybrać na cały dzień i poszukać boleni, sandaczy, szczupaków i sumów. Lekkim spinningiem łowi się głównie klenie i jazie. Ciekawe jest też samo ujście. Nysa wpada do Odry ok. 200 m poniżej jazu. Jest to dobre miejsce na każdego drapieżnika. W metodzie spinningowej najpopularniejszymi i zarazem najskuteczniejszymi przynętami będą woblery i gumy. Latem ciężka gruntówka z zestawem sumowym nikogo tu nie dziwi, ponieważ sumy mają się tu dobrze i można z powodzeniem się na nie nastawiać. Przy niższych stanach wody rzeka stwarza też warunki do brodzenia. Otwiera wtedy możliwości dla muszkarzy, których potrafi obdarzyć kapitalnym kleniem lub jaziem. Na Nysie należy jednak zachować szczególną ostrożność podczas brodzenia, ponieważ miejscami dno się gwałtownie urywa.

Sekrety łowiska

Wiosną warto poszukać miejsca ze spowolnieniem nurtu i zanęcić ziarnami zbóż. Łowiąc lekką przystawką ze spławikiem, można się tu dobrać do pięknych jazi i płoci.

Informacje

Gospodarzem jest Okręg PZW Opole, tel. 77 454 55 54. Do Skorogoszcza dojedziemy drogą nr 94 z Opola do Brzegu. Samochód można zaparkować przy moście.

Dane łowiska
W okolicy