...
Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
setTimeout(function(){(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({})}, 1000);

Jezioro Duś

Jezioro położone obok kajakowego szlaku na Krutyni. Wędkując tu, można się nacieszyć nie tylko złowionymi rybami, ale także ciszą i urokiem niepowtarzalnego wiejskiego klimatu.

Jezioro Duś jest to niewielki zbiornik w gminie Piecki, leżący obok wsi Wojnowo. Powierzchnia Dusia to zaledwie 35,51 ha, średnia głębokość nie przekracza 3 m, a maksymalna wynosi 6,2 m. Brzegi są wysokie, od południa i północy trudno dostępne przez porastającą roślinność i grząski teren. Jezioro jest połączone wąskim kanałem z Krutynią, która zasila zbiornik. Oprócz tego jezioro jest zasilane kilkudziesięcioma źródłami, dzięki czemu ma bardzo czystą wodę. Dno porośnięte bujną roślinnością wodną. Przeważa rdestnica, która w płytszych miejscach tworzy gęste skupiska. Ciekawostką tej wody są… pływające wyspy, które robią ogromne wrażenie. Występują tu idealne warunki dla drapieżników i białorybu. Dominują szczupaki (do 2 kg), okonie (tzw. dłoniaki) oraz karasie i wzdręgi. Najlepiej wędkować z łodzi, ponieważ brzegi są trudno dostępne. Zębacze i pasiaki najchętniej reagują na gumy, choć w tym trudnym łowisku doskonale sprawdza się też żywcówka. Okoni szuka się tuż pod powierzchnią. Głębiej trudno podać przynęty z powodu gęstej roślinności wodnej. Spinningiści mają tu co robić, choć jezioro nie rozpieszcza i często wraca się o kiju.

Duś to także łowisko dla miłośników spławika. Dorodne wzdręgi i karasie to chluba tej wody. Najczęściej stosowaną przynętą jest czerwony robak i kukurydza. Najlepszy dostęp do jeziora jest od klasztoru filiponów.

Sekrety łowiska – Najwięcej brań jest tuż po świcie, do godziny 7 rano. Zestawy spławikowe muszą być wzmocnione, a hol ryb zdecydowany. W przeciwnym razie ryby wchodzą w las rdestnic, co kończy się zerwaniem przyponu.

Informacje – Dzierżawcą jeziora Duś jest Zarząd Okręgu Olsztyn, ul. Bałtycka 2, 10-136 Olsztyn, tel. (89) 527 34 60, zarząd@pzw.olsztyn.pl. Dojazd do jeziora drogą z Rucianego do Szczytna, skręcamy w prawo do Wojnowa, po około 5 km, przed wsią, skręcamy w lewo, w stronę klasztoru, który leży tuż nad jeziorem.

Dane łowiska
W okolicy
Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.