Rzeka Narew w Czarnowie

Kilkadziesiąt minut jazdy samochodem od centrum Warszawy i wkraczamy w świat wielkiej rzeki, która nadal może zaskoczyć nawet najbardziej wymagających łowców.

Charakterystyka

Narew w okolicy Czarnowa jest dzika i piękna. Łowi na niej mniej wędkarzy niż powyżej Zalewu Zegrzyńskiego. Na opisywanym odcinku rzeka płynie szeroko rozlanym korytem. Nurt jest dość szybki, a dno bardzo urozmaicone.

Wędkowanie można rozpocząć niemalże w samym Czarnowie. Poniżej wsi zaczyna się pas wysokiego brzegu i nadrzecznych łąk (ciągnie się on aż do ujścia Wkry). To znakomite miejsce na nocną zasiadkę lub rodzinny biwak, gdyż samochodem można dojechać do samej wody. Zresztą, regularnie łowią tu gruntowcy. Wędkarze, którzy ponad wygodę przedkładają samotność, mogą spróbować połowów z łodzi. Kierując się w górę Narwi, można znaleźć niejedno ciekawe, niedostępne z brzegu łowisko.

Techniki i sposoby łowienia:

Ryby spokojnego żeru łowi się głównie ciężkimi feederami. Stosuje się koszyczki o wadze 80–120 g. Wiosną w pobliżu wysokich brzegów łowi się niezłe płocie i krąpie.

W Narwi jest mnóstwo drobnicy. Dlatego wielu wędkarzy zakłada na haczyk duże przynęty. Ale niekiedy nawet największe leszcze łykają jedynie niewielkie pinki.

Spinningiści mogą liczyć na spotkanie z boleniem, szczupakiem lub sandaczem. Zwłaszcza wiosną i jesienią trafiają się prawdziwe okazy. Lekkim spinningiem można poszukać jazi i kleni. Na drapieżniki dobra jest też metoda gruntowa. Z przynęt sprawdzają się żywce i martwe rybki.

Sekrety łowiska

Na Narwi warto stosować zanętę o zapachu czosnku. Ten nieco zapomniany już aromat znakomicie wabi leszcze. Na najlepsze brania tych ryb liczyć można po zmierzchu i o świcie.

Informacje dodatkowe

Gospodarzem łowiska jest Okręg Mazowiecki PZW; tel. (022) 620-51-96. Łódź można wypożyczyć w stanicy PZW w Czarnowie, która również oferuje noclegi; tel. (022) 785-42-85.

Dane łowiska
W okolicy
Autorzy