Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
setTimeout(function(){(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({})}, 1000);

Jezioro Lutomskie

Jezioro Lutomskie, położone na terenie gminy Sieraków, jest najdłuższym jeziorem Pojezierza Międzychodzko-Sierakowskiego.

Lutomskie jest jeziorem rynnowym o podłużnym kształtem. Zbiornik rozciąga się na 5800 m, a jego średnia szerokość to zaledwie 300 m. Łowisko o powierzchni 172,7 ha znajduje się na obszarze Sierakowskiego Parku Krajobrazowego. Jego brzegi są niemal w całości pokryte lasami mieszanymi. Maksymalna głębokość akwenu wynosi 15 m, ale najczęściej wędkarska echosonda wskazuje około 7 m. Dno nie jest urozmaicone, ale występuje tu ciekawa, duża podwodna górka. Reszta to nieznaczne podwodne wzniesienia, którym też warto poświęcić uwagę podczas szukania drapieżników. Bardzo dobre miejsca to także stromo opadające brzegi łowiska. Biorąc pod uwagę długość jeziora, można stwierdzić, że ciekawych miejsc wzdłuż linii brzegowej jest naprawdę dużo. Popularne w tym zbiorniku gatunki ryb to m.in. karasie, leszcze, szczupaki, sandacze, okonie i sumy. Jest to jedno z niewielu jezior Pojezierza Międzychodzko-Sierakowskiego, w którym spinningiści mają realne szanse na zacięcie przyzwoitego sandacza. Drapieżniki w Lutomskim chętnie atakują duże rippery i ciężkie wahadłówki o owalnym kształcie. Karasie, leszcze oraz płocie można skutecznie łowić feederem z koszyczkiem wypełnionym zanętą i białymi robakami. Właściciel łowiska planuje zbudowanie kolejnych 30 stanowisk w celu poprawienia wędkarzom warunków do wędkowania.

Sekrety łowiska:

Sandacze łowi się w jeziorze znacznie trudniej niż w rzece. Sposobem na lutomskie sandacze jest konsekwentne obławianie łowiska brązowo-zielonym kopytem.

Informacje:

Dobre warunki do wędkowania zapewniają liczne pomosty. Zezwolenia na Jezioro Lutomskie można nabyć w sklepie wędkarskim pana Kaczmarka w Sierakowie oraz u właściciela – Sławomira Kąkolewskiego, tel. 887 316 007.

Dane łowiska
W okolicy