To typowo prawostronny dopływ Ropy, przepływający przez pasmo Beskidu Niskiego. Swoje źródła czerpie u podnóża Magury Wątkowskiej, a ujście znajduje na terenie Gorlic.
Sękówka w początkowym biegu odznacza się małą szerokością i dnem usłanym skałami i głazami. Im niżej, tym wartki nurt żłobi coraz głębsze rynienki, które stanowią idealne kryjówki dla niewielkich pstrągów. Najprościej skusić je podając w łowisko obrotówkę typu 00 lub 1 albo mikrowoblera. Ryby chętniej atakują przynęty mające swoje odpowiedniki w naturze. W dolnym odcinku rzeczka częściowo zwalnia i rozszerza do 3 metrów a jej głębokość dochodzi do 1,5 m. Dno zalegają różnej wielkości kamienie. Warto się tutaj zatrzymać i nacieszyć oczy pięknem dzikiego krajobrazu. Przyroda żyje tu własnym rytmem. Sękówka meandruje wśród malowniczych lasów i łąk położonych z dala od ludzkich gospodarstw. Stwarza dobre warunki do bytowania ryb. Najliczniej występującym gatunkiem jest kleń. Ze względu na niewielką szerokość rzeczki, podczas wędkowania należy zachować szczególną ostrożność. W przeciwnym wypadku spłoszymy ryby. Przemieszczając się w górę potoku znacznie zwiększamy szansę na przechytrzenie ładnego klenia. Wśród przynęt zdecydowany prym wiodą powierzchniowe owadopodobne smużaki. Imitacje drobnego narybku: jelców, kiełbi, piekielnic i strzebli potokowych także mogą okazać się skuteczne, bowiem stanowią one główne źródło pożywienia tutejszych drapieżników.
Sekrety łowiska: Aby złowić klenia najlepiej dokładne obławiać nawisy przybrzeżnej roślinności oraz kamienne rafki.
Informacje:
Gospodarzem Sękówki jest Okręg PZW Nowy Sącz. tel. 18 441 42 40, a opiekuje się nią Koło PZW „Miasto Gorlice”. Na łowisku dozwolony jest całoroczny połów na muchę i przynęty roślinne, a od lutego do września także na spinning.