Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
setTimeout(function(){(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({})}, 1000);

Zbiornik zaporowy Goczałkowice

Zbiornik zaporowy Goczałkowice jest jednym z najbardziej rybnych łowisk w Polsce. Niestety, nie wolno na nim wędkować z łodzi.

Charakterystyka

Zbiornik jest położony w pobliżu Pszczyny, w województwie śląskim. Powstał na Małej Wiśle. Jest potężny – ma ok. 3500 ha. Wędkarze mogą tu wędkować jedynie z brzegu. A pas przybrzeżny jest bardzo płytki – do 1,5 m. Porastają go wikliny, trzcinowiska i roślinność wodna. Dno jest mulisto-piaszczyste.

Brzegi porośnięte są krzakami. W większej części są podmokłe. Aby dojść do wody, trzeba się przebić w woderach przez pas zalanych traw i wiklin. Jednak wielu miejscach – najczęściej w zatokach, są obszary wolnej od roślin wody. W nich najczęściej łowi się ryby spokojnego żeru.

Ryby i techniki łowienia

W Goczałkowicach jest mnóstwo ryb. Są m. in.: leszcze, płocie, karasie srebrzyste, liny, karpie, jazie, klenie, wzdręgi, szczupaki, okonie, sandacze, sumy i węgorze.

Ryby spokojnego żeru łowi się przede wszystkim z gruntu, na zestawy ze sprężyną lub koszyczkiem zanętowym. Spinningiści łowią w woderach pomiędzy zalanymi krzakami oraz w oczkach wolnych od roślin. Najczęściej stosują błystki obrotowe w dużych rozmiarach. Przynęty nie można położyć na dnie, bowiem natychmiast zahacza się o trawy.

Sekrety łowiska

W zacisznych, płytkich zatoczkach porośniętych roślinami żerują ładne jazie i wzdręgi. Łowi się je na miniaturowe woblerki i gumeczki, oraz delikatne zestawy spławikowe.

Informacje dodatkowe

Łowisko nie jest ogólnodostępne. Aby na nim łowić, trzeba wykupić specjalne zezwolenie. Można to zrobić w Goczałkowicach, przy ul. Cieszyńskiej 14, tel.: (0)606 851 691. Ponadto obowiązuje tu specjalny regulamin (jest on wydrukowany na pozwoleniu). Przed wyprawą trzeba się z nim zapoznać.

Dane łowiska
W okolicy