...
Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
setTimeout(function(){(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({})}, 1000);

Kuźnickie kolano – Bałtyk

Łowiska morskie wcale nie muszą się kojarzyć z wielkim kutrem i dużymi kosztami. Istnieją łowiska, do których w dobrą pogodę można bez problemu dotrzeć i nieźle połowić.

Na Zatoce Puckiej między Jastarnią a Kuźnicą znajduje się ogromna łacha o bardzo stromych zboczach. Płynąc z portu w Jastarni, kierujemy się najpierw na południe, kursem 179, dopiero za kaszycą (latarnią na betonowym postumencie) skręcamy na zachód. Przy niskim stanie wody w Zatoce płynięcie na skróty może okazać się zgubne ze względu na małą głębokość. Na pozycji N54o41,09 E18o38,00 jest betonowy blok z resztkami dużych betonowych odłamków leżących w bezpośrednim jego sąsiedztwie po wschodniej stronie. To dobry punkt orientacyjny ale z uwagi na możliwość rozbicia łodzi należy omijać tę przeszkodę.

Na wypłyceniu głębokość sięga 0,5 m i opada gwałtownie do kilkunastu metrów. Ze względu na kształt łacha ma zwyczajową nazwę „kolano”.

Płycizna jest doskonałym łowiskiem belon, natomiast w głębszych partiach stoku można szukać troci i sandaczy. Belonę najlepiej poławiać, gdy zakończy tarło, które zwykle trwa do końca maja. Wytarta belona pływa jeszcze kilka tygodni wielkimi stadami po płytkiej i ciepłej wodzie.

Troci będziemy szukać od marca do kwietnia, ale na głębokiej wodzie, w bezpośrednim sąsiedztwie stoku (przydatna echosonda). Sandacze z kolei łowi się tradycyjnie na główkę, obstukując dno stoku.

Sekrety łowienia: Najlepszą przynętą na belonę jest podłużna błystka wahadłowa. Błystka jest chętniej atakowana przez belony, gdy nakleimy duże imitacje oczu. Większą skuteczność holu daje łowienie na żyłkę.

Informacje: Łódź można zwodować w Jastarni, a mniejszą – w Kuźnicy. Na łowisko płynie się około 5–10 minut. Obowiązuje pozwolenie na połowy w morzu. Wymiar ochronny troci – 50 cm. Belona nie ma wymiaru, jednak do zabrania nadają się sztuki powyżej 70 cm (limit: 5 sztuk belon, 2 sztuki troci). Uszanujmy prawo belony do odbycia tarła! Przed sezonem nocleg w Jastarni znajdziemy bez najmniejszego problemu.

Dane łowiska
W okolicy
Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.