Trudno o ciekawsze łowisko. Tę wodę można poznawać przez całe życie, a i tak głębiny nie odsłonią wszystkich tajemnic.
Charakterystyka
Jezioro Drawsko położone jest w pobliżu Czaplinka, na terenie Drawskiego Parku Krajobrazowego. Ma powierzchnię niemal 1900 ha. Maksymalna głębokość wynosi aż 83 metry!
Drawsko ma 5 olbrzymich zatok: Henrykowską, Czaplinecką, Rękawicką, Kluczewską i Rzepowską. Wodę zdobi 7 wysp. Największa z nich – Bielawa, jest piątą co do wielkości wyspą śródlądową w Polsce.
Długość niezwykle urozmaiconej linii brzegowej wynosi 65 km. Dno jest równie ciekawe. Wędkarze znajdą tu wszystko: górki podwodne, rozległe wypłycenia, twarde blaty, łąki roślinności wodnej, zatopione drzewa.
Ryby i techniki łowienia
Z ryb spokojnego żeru najwięcej jest płoci, leszczy i krąpi. Są także liny, wzdręgi, karpie, amury i węgorze. Zimą trafiają się miętusy i sieje. Z drapieżników są szczupaki i okonie.
Na grube pasiaki poluje się głównie przy górkach podwodnych. Najlepsze są niewielkie, ale twarde – żwirowe lub kamieniste – wypłycenia, ze szczytami znajdującymi się 8-10 m pod wodą. Tu może uderzyć również duży szczupak sielawy.
Białoryb łowi się albo na stokach przybrzeżnych, albo na krańcach wszelkich wypłyceń. Dobre są grube przynęty – ziarna zbóż, czerwone robaki, makaron, kostki ziemniaków.
Sekrety łowiska
Podaje się, że Drawsko ma głębokość 83 m. Jednak niektórzy miejscowi wędkarze są przekonani, że jest głębsze. Podobno podczas połowu z lodu znaleziono tu około 100-metrowy głęboczek!
Informacje dodatkowe
Właścicielem jeziora jest AWRSP. Akwen dzierżawi Gospodarstwo Rybackie w Czaplinku. Pozwolenia można kupić przy ul. Jeziornej 34/2 lub w stanicy PZW, ul. Jeziorna 14. Łódki można wypożyczyć w stanicy bądź w którymś z ośrodków wypoczynkowych. Noclegi: ośrodki wypoczynkowe, kampingi, kwatery prywatne i hotele w Czaplinku, Nowym Drawsku, Starym Drawsku, Urazie.