Odcinek Mocarze–Burzyn
Opisywany odcinek Biebrzy to doskonałe miejsce, aby dobrze połowić z dala od cywilizacji.
Biebrza na tym niepozornym odcinku to bardzo ciekawe łowisko. Wędkarzy urzeka przede wszystkim niezwykle malowniczy krajobraz i nieskazitelna przyroda. Okolica należy do Biebrzańskiego Parku Narodowego. Rzeka płynie tu wolno, głębokim, meandrującym korytem. Głębokość przy normalnym stanie wody waha się między 2 i 3,5 m. Na zakrętach – słynnych biebrzańskich jamach – sięga nawet 10 m. Nie ma tłumów wędkarzy. Łowią tu głównie miejscowi spławikowcy oraz przyjezdni spinningiści. Najlepsze miejsca do łowienia z brzegu znajdują się w rejonie miejscowości Szostaki. Niezwykłe możliwości otwiera łowienie ze środka pływającego. Z racji panujących warunków może to być niewielki ponton lub tzw. belly-boat.
Herbową rybą tego odcinka jest szczupak. Co roku łowi się tutaj nawet metrowe okazy. Najlepszy okres do połowu to maj i późna jesień po pierwszych przymrozkach. Wtedy należy szukać szczupaka na prostkach z równym uciągiem. Natomiast latem wędkarze łowią szczupaki w tzw. jamach. Sprawdzone miejsce to również przybrzeżne kępy traw, cypelki, zatoczki, warkocze za przeszkodami. Najskuteczniejsze przynęty to jasne gumy z czerwonymi akcentami, prowadzone przy dnie z opadu.
Spinningiści łowią okonie, w miejscach z twardym dnem sandacze, a na ultralekkie spinningi – klenie i jazie. Zwłaszcza na jazie warto wybrać się wiosną z najmniejszymi woblerami. Bardzo licznie występują tu bolenie, jednak ze względu na przejrzystość wody są niezwykle trudne do złowienia. Z ryb spokojnego żeru łowi się przede wszystkim płocie, leszcze i krąpie. W spokojnych zastoiskach można złowić pięknego lina, ale warunkiem jest kilkudniowe nęcenie.
Sekret łowiska
Wiosną można poszukać ryb w licznych oczkach wodnych będących pozostałościami po wypełniającej całą dolinę wysokiej wodzie.
Informacje
Gospodarzem łowiska jest Biebrzański Park Narodowy, tel. (85) 738 06 20.