Bystrzyca Dusznicka to jedna z głównych rzek Kotliny Kłodzkiej. Choć jest niewielka, niektóre jej fragmenty wyglądają tak bajecznie, że trudno się im oprzeć.
Bystrzyca Dusznicka to bardziej spory potok niż rzeka. Wypływa z zalesionych wzgórz w okolicach znanego narciarzom Zieleńca. Uchodzi do Nysy Kłodzkiej tuż powyżej miasta Kłodzko. Jej długość wynosi nieco ponad 20 km, szerokość maksymalnie 8–9 m, głębokość jest bardzo zmienna. Górny odcinek Bystrzycy, do Polanicy-Zdroju, ma bardzo duży spadek. Imponujący jest odcinek pomiędzy miejscowościami Duszniki-Zdrój i Polanica-Zdrój. Tu rzeka płynie w wąskim kanionie, usłanym ogromnymi głazami. Fragmentami przypomina kanadyjskie bezdroża, ponieważ ściany kanionu między wystającymi głazami i skałami porasta gęsty i ciemny świerkowy las.Ostatnie kilometry Bystrzycy, tuż poniżej Polanicy, gdzie rzeka opuszcza górską dolinę, mają zupełnie inny charakter. Staje się ona meandrującą, znacznie wolniej płynącą rzeczką, kojarzącą się bardziej z potokami Pomorza aniżeli z górską rzeką Sudetów.
W Bystrzycy, do miasta Polanica–Zdrój, występują prawie wyłącznie pstrągi potokowe. Lipienie są najliczniejsze w dolnym odcinku, poniżej Polanicy. Bystrzyca Dusznicka to rzeka dla miłośników wędkarskiej przygody. Nie ma co jej polecać tym, którzy każdą wyprawę muszą uwieńczyć rybą (albo kilkoma rybami) w koszyku. Tu łowi się najczęściej drobne ryby, ale większe oczywiście też są.
Sekrety łowiska: Na Bystrzycy Dusznickiej skuteczne są małe nimfy w niemal czarnym kolorze ze złotą główką. W trakcie wędkowania dobrze jest iść pod prąd i „na krótko” obławiać poszczególne miejscówki. Ryby są tu bardzo płochliwe,. W wielu miejscach wejście do wody wyklucza powodzenie.
Informacje: Bystrzyca Dusznicka dostępna jest tylko dla muszkarzy. Należy pamiętać o strefach ochronnych, które wyznaczone są w nadrzecznych miasteczkach. Dojazd samochodem bądź pociągiem (trasa Kłodzko–Kudowa-Zdrój). Okolica pełna turystycznych atrakcji.