Rzeka Wisła poniżej Krakowa

Wędkarze, którzy przyjadą tu po raz pierwszy, mogą być zaskoczeni wyglądem rzeki. Wisła jest tu naprawdę niewielka.

Charakterystyka

Wisła poniżej Niepołomic otoczona jest kamienistymi opaskami. Jedynie na płytkich łukach rzeki można znaleźć niewielkie, najczęściej zapiaszczone ostrogi. Ale niewielu wędkarzy na nich łowi.

Opaski są bardzo różne. Niektóre są krótkie, ale głębokie, inne zaś długie i płytsze. Są też dzikie, strome burty. Kamieni jest przy nich niewiele. Za to są kępy darni i zwalone drzewa. Przy burtach nurt jest zwykle łagodniejszy i głębszy. Dno jest muliste.

Brzegi Wisły są urwiste, bardzo trudne. Porastają je gęste chaszcze. Przy niskim i średnim stanie rzeki wędkuje się komfortowo, gdyż można przemieszczać się po opaskach. Ale przy podniesionej wodzie łowienie jest już bardzo trudne.

Na płytkich łukach tworzą się żwirowe wypłycenia (tzw. żwiraki). Pomiędzy nimi a przeciwległym brzegiem nurt wymywa bardzo ciekawe, głębokie rynny. Poniżej żwiraków woda zwykle zwalnia, a dno jest muliste. Zalegają na nim kępy darni i pnie drzew.

Ryby i techniki łowienia

Na opaskach łowi się przede wszystkim jazie i klenie. Trafiają się sztuki 50-60-cm. Czasem buszują tu bolenie. Przy ostrogach łowią zwykle spławikowcy. W warkoczach i na napływach można liczyć na płocie, leszcze, jazie i karpie. W basenach czają się bolenie, a dołkach pod główkami sumy.

Na jazie i klenie znakomite są niewielkie woblerki. Prowadzi się je przy samym brzegu.

Sekrety łowiska

Przy opaskach często żerują jazie. Ryby te wybierają spomiędzy kamieni pijawki. Stają wówczas na głowach tak, że nad wodą widać ich płetwy. Dlatego na tym odcinku Wisły świetne są czarne woblery imitujące właśnie pijawki.

Na sumy warto zapolować przy dzikich burtach oraz poniżej żwiraków. Z przynęt dobre są większe, 7-9-cm woblery.

Informacje dodatkowe

Gospodarzem łowiska jest ZO PZW w Krakowie – tel.: (12)643 16 65. Noclegi można znaleźć w Krakowie i Niepołomicach. Na most drogowy w Niepołomicach prowadzi droga lokalna z Krakowa do Sandomierza.

Dane łowiska
W okolicy
Autorzy