...
Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
setTimeout(function(){(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({})}, 1000);

Rzeka Parsęta w Karlinie

Parsęta – polska królowa rzek trociowych – na każdym odcinku wygląda nieco inaczej. Odcinek miejski w Karlinie docenią zarówno miłośnicy komfortowego łowienia, jak i zwolennicy przedzierania się przez krzaki.

Parsęta w Karlinie nie jest zbyt popularna, gdyż trociarze mają do dyspozycji albo słynne „trzy mosty” w lesie powyżej miasta z piękną wodą ciągnącą się aż do samego Rościna, albo nieco poniżej równie słynne daszewskie łąki i zwykle te łowiska wybierają. Nie każdemu odpowiada sąsiedztwo miasta, ale jak to zwykle bywa – to sąsiedztwo odpowiada rybom. Łowić można z lewego i z prawego brzegu. Prawy brzeg jest atrakcyjny poniżej tzw. styku, czyli ujścia młynówki przy cmentarzu. Odcinek bezpośrednio poniżej styku aż do progu przecinającego rzekę uznawany jest za najrybniejszy. Cała prosta przy cmentarzu to typowo srebrniakowa rynna. Wiele zawodów z cyklu Salmo Parsęty rozstrzygnęło się właśnie tutaj. Wlewki i przejścia nurtu z jednego brzegu na drugi są czytelne i z prawego brzegu łatwe do obłowienia zarówno woblerem, jak i błystką. Chodzi się tu wygodnie, tym bardziej że kilka metrów od rzeki biegnie ścieżka rowerowa. Idąc w dół dochodzimy do progu przez całą rzekę, poniżej którego zaczynają się krzaki, ale niezbyt dokuczliwe dla wędkarza. Ciekawych miejsc tu nie brakuje. Prawym brzegiem warto iść już od mostu na starej trasie Szczecin–Gdańsk. Ładny zakręt przed stykiem zawsze zatrzymywał trocie, a prostą przy cmentarzu, mimo trudniejszego dostępu, warto obłowić z tego brzegu, gdyż presja jest tu niewielka. Od progu rzeka na lewym brzegu aż do mostu Lubiechowskiego na wysokości daszewskich łak jest bardzo trudno dostępna, dlatego polecam ją tylko najzajadlejszym traperom. Zaletą jest niewielka konkurencja i możliwość złowienia ryby niedostępnej dla wędkarzy idących prawym brzegiem.

Sekrety łowienia: Choć na opisywanym odcinku dobrze łowi się wszystkimi rodzajami przynęt trociowych, statystyka dowodzi, że najlepsze są tu wirówki. Bardzo cenione przez tutejsze trocie są garbatki.

Informacje: Rzeka jest administrowana przez Okręg PZW w Koszalinie, tel. 94 342 50 66. Samochód można zostawić albo przy moście na trasie Gdańsk–Szczecin, albo na osiedlu przy progu, gdzie jest duży parking.

Dane łowiska
W okolicy
Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.