Rzeka Bug (okolice Serocka)

Bug (okolice Serocka)

Bug jest jedną z najpiękniejszych polskich rzek. Świadczy o tym przede wszystkim nieuregulowany kształt oraz specyfika łowiska.

Pisząc o Bugu w okolicach Serocka, mam na myśli liczne, wąskie odnogi rzeki, które m.in. łączą główne koryto ze starorzeczami. Moje ulubione miejsca, którym należy poświęcić najwięcej uwagi, nie przekraczają 20 m szerokości, natomiast ich głębokość sięga 3 m. Prąd rzeki w tych miejscach jest spokojniejszy, co pozwala na bardziej delikatne i komfortowe łowienie. Plusem tego rodzaju łowisk jest możliwość cumowania łodzi do brzegu, a także łowienia bez jednostki pływającej. Odnogi tworzone są przez wyspy, więc przeciwległy brzeg niemal zawsze pokryty jest pasmem trzcin. Łowiska te kojarzą mi się głównie z pięknymi sandaczami. Łowię je metodą opadu, używając krótkich kijów wyposażonych w plecionkę 0,15 mm. Niespodzianką może się okazać przyzwoity sum. Gdy łowiłem tu w sierpniu, na niewielkie kopyto połakomił się duży sum, którego nie byłem w stanie zatrzymać sandaczowym sprzętem. Od tego czasu w sumowych miejscach używam bardziej mięsistego zestawu. Drapieżniki łowię na 7-centymetrowe kopyta oraz woblery. W odnogach rzeki można spotkać wędkarzy polujących na gruntowe leszcze. Króluje feeder z białymi lub czerwonymi robakami albo kukurydzą na haczyku.

Sekrety łowiska:

Sandaczową przynętą numer jeden jest kopyto 7 cm w kolorze seledynowo-brązowym z pieprzem oraz seledyny. Najczęściej sprawdza się technika opadu z podwójnym podbiciem.

Informacje

Odcinek Bugu w okolicach Serocka podlega okręgowi mazowieckiemu. Większość miejsc jest dostępna wyłącznie z jednostek pływających. Bug w opisywanych miejscach jest płytki, więc trzeba uważać na śrubę silnika.

Dane łowiska
W okolicy