Jezioro Kołomąć

W połowie drogi między Golczewem a Gryficami leży miejscowość Kołomąć. Obok znajduje się jezioro o tej samej nazwie, znane też jako Jezioro Kołomąckie. Jest to typowe jezioro rynnowe o długości 1440 metrów i maksymalnej szerokości 300 metrów, ułożone w osi północ–południe. Jego powierzchnia wynosi 39 ha. Maksymalna głębokość dochodzi do 5 metrów. Jezioro jest połączone z Zalewem Kamieńskim rzeczka Wołcza. Z trzech stron zbiornik jest otoczony podmokłymi lasami. Jedynie od strony miejscowości jest trochę otwartego brzegu. Brzegi są porośnięte zwartym pasem trzciny pospolitej, a w skrajnych zatokach występuje grzybień biały. Ryby spokojnego żeru, występujące w tym łowisku, to przede wszystkim leszcze i płocie. Jest też trochę linów i karpi. Drobnica to głównie uklejki. Drapieżniki reprezentowane są przez okonie i szczupaki, zdarzają się też węgorze. Ponieważ tereny wokół nie sprzyjają połowom z brzegu, najlepiej łowi się tu ze sprzętu pływającego.

Sekrety łowiska

Miejscowi wędkarze opowiadają legendy o rozmiarach węgorzy pływających w tym jeziorze. Najlepiej zasadzić się na nie w okresie tarła z ikrzycą uklei za przynętę. Jesienią trafiają się garbusy przekraczające kilogram.

Informacje

Gospodarzem wody jest ZO PZW Szczecin. Jezioro objęte jest strefą ciszy, można używać tylko silników elektrycznych. Sprzęt pływający można wynająć w prywatnym ośrodku nad brzegiem jeziora. Do wynajęcia domki nad samym jeziorem. Telefon kontaktowy 602 215 544. Państwo Jermoszewicze – właściciele ośrodka. AF

Dane łowiska
W okolicy
Autorzy