Jezioro Tyrkło

W północno-wschodniej części jeziora Śniardwy, tuż za granicami Mazurskiego Parku Krajobrazowego, leży zaciszne i bardzo urokliwe jezioro Tyrkło.

Tyrkło to typowe jezioro rynnowe, którego powierzchnia wynosi 236 ha, długość – ponad 5 km, a szerokości – do 0,5 km. Tyrkło połączone jest w południowej części szerokim, płytkim i krótkim kanałem z jeziorem Śniardwy. Nad tą częścią jeziora położona jest też wioska rybacka Okartowo, w której znajduje się siedziba Gospodarstwa Rybackiego „Śniardwy”. Jezioro Tyrkło jest jednym z jezior satelitarnych Śniardw. Dzięki temu rybostan tej wody jest bardzo różnorodny. W Tyrkle jest bardzo ciekawe ukształtowanie dna. Liczne dołki, cyple, ostre spadki przy brzegach – to bardzo atrakcyjne miejscówki dla wędkarzy łowiących drapieżniki. Głębokość łowiska w najgłębszym miejscu przekracza 29 m. Brzegi wysokie i pagórkowate, otoczone lasem, tylko w południowej części jeziora płaskie, z okalającymi je łąkami, polami oraz pastwiskami. Roślinność wodna w jeziorze jest uboga. Dominujące gatunki roślin to trzcina i pałka wąskolistna.

Spinningiści mogą tu liczyć przede wszystkim na okonie. Jako przynęt używa się przede wszystkim różnokolorowych twisterków. Na przełomie maja i czerwca na tyrkłowskich dołkach stosuje się na pasiaki przede wszystkim żywca. Doskonałą przynętą są ukleje oraz stynki. Miłym przyłowem na tę metodę jest sandacz i węgorz, których w Tyrkle jest sporo. Najczęściej łowi się na głębokości 7–12 m.

Spławikowcy łowią przeważnie spore leszcze, krąpie i płocie, ale trafić się może piękny lin czy wzdręga. Używane przynęty to dendrobena oraz kukurydza. Najlepsze stanowiska na zestawy spławikowe znajdują się przy trzcinowych pasach tuż przy brzegu.

Sekrety łowiska – Sandacze lubią tu brać na żywca tuż przy dnie.

Informacje – Gospodarzem jeziora jest Gospodarstwo Rybackie „Śniardwy” sp. z o.o., Okartowo 7a, tel. (87) 425 30 06, fax (87) 425 32 98. Najbliższy punkt sprzedaży zezwoleń znajduje się w Orzyszu w sklepie „Ochotka”, ul. Giżycka 2, 12-250 Orzysz, tel. 668 674 134. Uwaga! Zezwolenie na jeziora spółki jest ważne tylko wraz z dołączonym paragonem fiskalnym.

Dane łowiska
W okolicy
Autorzy