...
Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
setTimeout(function(){(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({})}, 1000);

Wieprza poniżej Korzybia

Ta przepiękna pomorska rzeka jest jedną z najcenniejszych trociowych rzek Polski.

Tylko Radew może na zachodnim Pomorzu konkurować z Wieprzą przejrzystością wody. Na omawianym odcinku szerokość koryta waha się od kilku do kilkunastu metrów. Głębokość, jak w każdej dzikiej rzece, jest zmienna. Odcinki pozwalające na brodzenie przeplatają się z 2–3-metrowymi rynnami. Dno w większości żwirowe i piaszczyste. Sporadycznie można napotkać większe głazy. W nurcie falują obfite warkocze roślin, głównie włosiennicznika. Kamienie i pnie zalegające w wodzie obficie porasta mech zdrojek. Otoczenie rzeki na tym odcinku jest obszarem chronionym w ramach programu „Natura 2000”. Łatwiej tu o spotkanie z dzikim zwierzęciem niż z człowiekiem. O zachowanie takiego dzikiego otoczenia dzielnie walczą koledzy z Towarzystwa Miłośników Wieprzy. Rybostan jest typowy dla rzek krainy pstrąga i lipienia. Występują tu lipienie, pstrągi potokowe oraz trocie i łososie. Prócz rodzimych salmonidów w wodach Wieprzy trafiają się pstrągi tęczowe oraz źródlane – za sprawą hodowli w dorzeczu. Występują też szczupaki, okonie oraz jazie i płocie. Im bliżej jazu w Pomiłowie, tym więcej gatunków nizinnych. Omawiany odcinek Wieprzy świetnie nadaje się do metody muchowej. W okresie od końca października do marca nie brodzimy, by nie niszczyć gniazd łososiowatych.

Informacje

Gospodarzem łowiska jest ZO PZW Koszalin, choć trwają ustalenia z ZO PZW Słupsk, gospodarzem górnej Wieprzy. Jest to woda krainy pstrąga i lipienia, obowiązuje zakaz spinningowania od 1 października do 31 grudnia. W okresie od 1 czerwca do 31 września dopuszcza się użycie przynęt roślinnych. Dozwolony połów jedną wędką. Dojazd drogą 209 z Warszkowa w kierunku Korzybia. Warto spytać o nocleg u pana Kulawiaka, łowcy troci, gospodarza leśniczówki Lisewo, znajdującej się 50 m od rzeki. Numer tel.: (0) 604 893 874. Informacji można też zasięgnąć u Prezesa TMW, Wieśka Halbiny, nr tel.: (0) 604 280 662.

Sekrety

Późną jesienią na daleką nimfę można trafić pięknego tęczaka oraz lipionka. W sezonie trociowym warto popróbować wahadłówki. Latem, po opadach, na obrotówkę może wziąć piękną troć, więc nie ma co przesadzać z delikatnością sprzętu.

Dane łowiska
Właściciel
ZO PZW Koszalin
Województwo
Powiat
Telefon
604280662
W okolicy
Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.