...
Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
setTimeout(function(){(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({})}, 1000);

Zbiornik Turawa

To jeden z najbardziej znanych w Polsce zbiorników zaporowych. Tutaj poluje się głównie na sandacze.

Charakterystyka

Zbiornik powstał na Małej Panwi. Jego powierzchnia wynosi ok. 2000 hektarów. Średnia głębokość akwenu nie przekracza 4 m. Jedynie przy zaporze można znaleźć 8-metrowe głębiny.

W większej części dno zbiornika jest płaskie, mulisto-piaszczyste. Ale są też twarde blaty, karczowiska, żwirowate wypłycenia, głęboczki o stromych stokach i gruzowiska. No i jest też stare koryto Małej Panwi, przy którym znajdują chyba najciekawsze miejscówki.

Ryby i techniki łowienia

Turawa słynie z drapieżników. Wędkarze polują tu głównie na sandacze. Łowią też okonie (nawet kilogramowe) i szczupaki. Sprawdza się ostre prowadzenie przynęty (najczęściej gumy lub koguta) techniką opadu.

Spławikowcy nastawiają się na leszcze, płocie, karpie i amury. Stosują głównie zestawy gruntowe z drgającą szczytówką. Skuteczne są rozmaite przynęty – ciasta, robaki i ziarna zbóż.

Sekrety łowiska

Coraz częściej wędkarze szukają ryb na płyciznach, niekoniecznie w okolicach karczowisk. Na płytkich, zwykle piaszczystych, twardych blatach przez większą część roku żerują kapitalne garbusy. Niekiedy łowi się je w miejscach o głębokości metra.

Informacje dodatkowe

Gospodarzem łowiska jest ZO PZW w Opolu – tel.: (77)454 55 54. Noclegi można znaleźć w ośrodkach wypoczynkowych nad zbiornikiem. Łódkę można zwodować i wypożyczyć w rybaczówce.

Dane łowiska
W okolicy
Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.