Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
setTimeout(function(){(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({})}, 1000);

Rega powyżej Płotów

Poniżej zbiornika zaporowego Lisowo Rega płynie wśród pięknych bukowych lasów, aż do przedmieść Płotów, gdzie znajduje się próg. Poniżej zapory rwie dość żwawo – przypomina typową pomorską rzekę trociową z licznymi meandrami.

Szerokość dochodzi do 20 m, głębokość od metra na bystrzach do kilku metrów w niektórych dołach. W miarę zbliżania się do progu tempo spływu wód spada. Zmienność ta ma odzwierciedlenie w rybostanie tego odcinka. Tuż poniżej zapory możemy spotkać ryby z gatunków typowo prądolubnych, takie jak klenie, jazie i pstrągi potokowe. Wraz ze spadkiem tempa spływu coraz częściej spotkać można ryby spokojniejszej wody – płocie i leszcze, a z drapieżników – okonie i szczupaki. Wśród korzeni i głazów rzadko spotyka się miętusy i sporadycznie węgorze. Ponieważ jest to woda nizinna, można spróbować połowu tych ryb na przynęty naturalne. Najlepszą przynętą na miętusy jest tu martwa rybka – robaków nie zaleca się gdyż zbyt często padają łupem małych pstrągów. W górnej części odcinka dno jest twarde i można brodzić. Na spokojniejszej wodzie bliżej Płotów dno pokrywa warstwa mułu utrudniająca brodzenie. Jest nadzieja, że w miarę realizacji programu budowy przepławek na Redze i na ten odcinek powrócą trocie i łososie. Spenetrowanie odcinka zajmie cały dzień.

Sekrety

Tam, gdzie współbytują szczupaki i pstrągi, okazowe egzemplarze jednego gatunku z upodobaniem atakują imitację narybku konkurenta. Toteż warto spróbować na wobler przypominający szczupaka lub pstrąga.

Informacje

Rega na tym odcinku i w górę, aż do ujścia rzeki Piaskowej, należy do wód nizinnych. Podobnie jak cała Rega jest to woda pod zarządem ZO PZW Szczecin. Dojazd z drogi nr 6 w miejscowości Lisowo, za restauracją „Marysieńka” drogą lokalną na zaporę lub od progu w Płotach w górę.

Dane łowiska
Właściciel
PZW Szczecin
Województwo
Powiat
W okolicy