Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
setTimeout(function(){(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({})}, 1000);

Rzeka Białka Tatrzańska

Białka Tatrzańska

Białka tatrzańska to jedyna polska rzeka o alpejskim charakterze. Na całej długości jest niezwykle piękna i ciekawa. Trzeba ją odwiedzić.

Białka jest dostępna dla wędkarzy od połączenia potoków Białka i Javorinka, powyżej miejscowości Jurgów. Od tego miejsca do zbiornika Czorsztyn jest 20 km.

Szerokość Białki jest zmienna – waha się od kilku do kilkunastu metrów. Poziom wody również często się zmienia. W górnym biegu liczne przegłębienia przeplatają się z długimi bystrzami. W dole rzeka często dzieli się na odnogi, jej bieg jest wartki. Na dnie zalegają wielkie, granitowe głazy i mniejsze otoczaki.

W Białce najwięcej jest pstrągów potokowych. Lipieni jest mniej, w przyujściowym odcinku trafiają się klenie, jelce, okonie i czasem trocie jeziorowe i głowacice.

Sekrety łowiska

Większe pstrągi można tu skusić na pękate streamery imitujące głowacze. Warto mieć także zapas much typu muddler.

Informacje

Gospodarzem łowiska jest ZO PZW Nowy Sącz. Na Białce Tatrzańskiej wolno łowić tylko na sztuczną muchę. Zezwolenia na wędkowanie (nowosądeckie znaczki) można dostać w nowotarskich sklepach wędkarskich usytuowanych w pobliżu rzeki. Noclegi bez problemu można znaleźć w miejscowościach położonych nad rzeką, zwłaszcza w Białce i Bukowinie Tatrzańskiej.

Dane łowiska
W okolicy