Wyrobisko Wapno

Jak sama nazwa wskazuje, jest to zbiornik powstały w wyniku wydobywania materiału budowlanego i chemicznego, jakim jest wapno.

Wyrobisko Wapno składa się z dwóch zbiorników tworzących jeden wspólny kompleks. Są one oddzielone od siebie drogą o szerokości kilku metrów. Najgłębsze miejsca na Wapnie raczej nie przekraczają 4,5 m. Mniejszy zbiornik o powierzchni 8 ha jest bardzo wygodny do wędkowania, ponieważ linia brzegowa porośnięta gęstą trzciną ma liczne luki, w których z powodzeniem można zarzucić dwie gruntówki, a jeszcze łatwiej spinningować. Większy zbiornik zajmuje powierzchnię około 26 ha. Ta część łowiska jest zarośnięta gęstymi pasami krzewów, w których ryby odnajdują doskonałe warunki do tarła i bezpiecznego życia. Jest to znacznie trudniejszy zbiornik, ale za to ciekawe łowisko spinningowe. Magiczne miejsce dla spinningisty, pod warunkiem że wyposaży się w spodniobuty i kilkanaście lekkich wahadłówek. Dominującym drapieżnikiem jest szczupak. Największy okaz złowiony na Wapnie miał ponad 10 kg, a drugi, nieco mniejszy, niecałe 9 kg. Wyholowanie takiej ryby z gęstych zaczepów jest trudne, ale, jak widać, możliwe. Mniejszy zbiornik otwiera duże szanse przed łowcami dużych karpi i amurów, które łakomią się na kulki proteinowe. Właściciel łowiska gwarantuje, że karpie i amury pływające w Wapnie dorastają nawet do 15 kg. Liny i okonie łowione są na czerwone robaki przy użyciu prostej spławikówki.

Sekrety łowiska:

Najlepszą przynętą na szczupaki jest wahadłówka prowadzona opadem przy pasie gałęzi. Kolor nie jest istotny, ważniejsza jest niewielka cena wahadłówki ze względu na liczne zaczepy. Skuteczne są też gumy z antyzaczepem.

Informacje:

Obowiązuje zakaz łowienia z jednostek pływających. Zezwolenia jednodniowe (12 zł/dzień, 20 zł/noc) sprzedawane są nad łowiskiem. Dojazd trasą Szamotuły–Oborniki. Skręcamy w prawo w miejscowości Chrustowo.

Dane łowiska
W okolicy