Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
setTimeout(function(){(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({})}, 1000);

Rzeka Wisłok w okolicach Łukawca

Wisłok to jedna z największych rzek na Podkarpaciu, licząca 228 km długości. To typowo górska rzeka mająca swoje źródło w Beskidzie Niskim. Często meandruje, a następnie zatraca się w nurcie Sanu.

Wisłok w okolicach Łukawca, Czarnej oraz Dąbrówek w znacznym stopniu spowalnia swój nurt. Na tym odcinku występują liczne zakola z zalegającymi na dnie konarami drzew oraz szerokie zakręty urozmaicone faszynowymi opaskami. Mimo że Wisłok na odcinku Łukawca jest rzeką typowo nizinną, nie brakuje tu malowniczych przelewów zamieszkiwanych przez klenie i brzany. Brzegi rzeki są strome i mocno poszarpane.

Spinningiści określają ten odcinek jako królestwo klenia i jazia. Te gatunki ryb zdominowały rzekę w tutejszych okolicach. Nie brakuje tu również miejsc z leniwie płynącą wodą. Okupują je spławikowcy, których łupem padają często leszcze, certy oraz okazałe płocie. Ryby te bardzo dobrze biorą na przynęty roślinne: kukurydzę, pęczak i płatki owsiane, oraz na przynęty zwierzęce: dendrobenę, białe i czerwone robaki. Miejscowi nęcą najczęściej gotowanymi ziemniakami oraz otrębami. Spinningiści mogą liczyć na sporadyczne brania szczupaków oraz boleni. Obydwa te gatunki na tym odcinku są bardzo zagrożone. Na uwagę zasługuje fakt, że działalność nurtu żłobi tu głębokie rynny o kamienisto-żwirowym dnie, które są zamieszkiwane przez wyrośnięte i mocarne brzany. Barweny możemy przechytrzyć, prowadząc uklejokształtny wobler z szerokim sterem tuż przy dnie.

Główną zaletą łowiska jest raczej niewielka presja wędkarska oraz brak śladów niszczycielskiej działalności człowieka. Rzeka płynie tu przez rozległe pola, rządząc się swoimi naturalnymi prawami.

Sekrety łowiska: Podczas niewielkiego przyboru warto wygospodarować sobie czas na gruntową zasiadkę. Po założeniu dużej rosówki możemy liczyć na branie okazałej brzany lub świnki.

Informacje: Teren łowiska podlega Okręgowi PZW Rzeszów, ul. Akacjowa 36, tel. (0) 17 854 98 01. Miejscowości: Łukawiec, Czarna oraz Dąbrówki znajdują się w okolicy Rzeszowa.

Dane łowiska
W okolicy