Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
setTimeout(function(){(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({})}, 1000);

Jezioro Rumian

Jezioro to ma powierzchnię prawie 306 hektarów. Jest położone w gminie Rybno, na biegu rzeki Wel, około 6 km na południowy zachód od Dąbrówna.

Zbiornik ten ma słabo rozwiniętą linię brzegową (brak zatoczek, cyplów), dno regularne, ze średnią głębokością około 7 m (maks. 14 m). Coś dla moczykijów….

Jezioro obfituje w leszcze i płocie. Nie ma tam okazów, ale na dobrze zanęconym miejscu możemy liczyć nawet na kilkukilogramowy połów. Białe ryby najlepiej biorą na kukurydzę i czerwone robaki. Dobrymi miejscami są dwa głęboczki na obu krańcach jeziora. Jeden ma głębokość ponad 14 m, a drugi nieco ponad 10 m. Łowi się klasyczną odległościówką lub gruntówką. Będziemy potrzebować trochę zanęty. Może być sklepowa, ale z grubymi dodatkami, np. kukurydzą czy makaronem lub pociętymi czerwonymi robakami.

Dominującym drapieżnikiem jest okoń, ale są też szczupaki, i to wcale niemałe. Trafiają się również sandacze. Okonie łowimy prawie wszędzie. Jezioro nie ma dużo roślinności wynurzonej, więc łowienie z brzegu jest możliwe, jednak łódka pozwala na spenetrowanie lepszych miejscówek. Renomowanym okoniowym miejscem jest zwężenie na wysokości wsi Rybno i Nowa Wieś. Z przynęt spinningowych najlepiej sprawdzają się gumy, przy czym w Rumianie poleciłbym kolory jasne: biały, żółty, seledyn i perełka. Nie należy zapominać o wahadłówkach i wirówkach na szczupaki.

Sekrety łowiska

Tam, gdzie trzciny, tam są liny. Biorą na kukurydzę, białe robaki. Do tego połowu wystarczy zwykła wędka teleskopowa z kołowrotkiem i mocnym zestawem.

Informacje dodatkowe

Jezioro ogólnie dostępne do wędkowania z łodzi i z brzegu. Dzierżawcą jest Gospodarstwo Rybackie Ostróda Warlity. Zezwolenia można nabyć w Działdowie i Ostródzie. Obowiązuje wymiar okonia 15 cm. Dojazd: z drogi E7 skręcamy w Rychnowie na Dąbrówno, a następnie drogą na południe do Wądzyna i dalej do Szczuplin.

Dane łowiska
W okolicy