Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
setTimeout(function(){(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({})}, 1000);

Rzeka Raba od mostu w Dobczycach do mostu w Gdowi

Raba to górska rzeka o zmiennej głębokości, szerokości i sile nurtu. Płynie przez województwo małopolskie, tworząc malowniczą dolinę. Jej meandry są wyprofilowane przez człowieka, ale koryto zachowało naturalny charakter.

Poniżej zapory w Dobczycach mamy do czynienia ze schematem: prostka o długości od kilkudziesięciu do kilkuset metrów, następnie łuk o dużym promieniu z głęboką płanią na końcu, przechodzą w płytkie i szybkie bystrze i kolejną prostkę. Bliskie sąsiedztwo zbiornika zaporowego powoduje, że poziom wody i jej zmętnienie ulegają częstym i gwałtownym wahaniom. Przeciętna głębokość wynosi 1 m. Na dnie zalegają głównie małe otoczaki, które nie utrudniają brodzenia. Nad Rabą najczęściej jeden brzeg jest niski i łagodny, natomiast na drugim zalega utworzony ludzką ręką narzut kamienny tworzący stromą opaskę. To przy niej płynie główny nurt, żłobiąc głęboką rynnę, w której stoją ryby. Podczas niżówek, gdy na głębokich płaniach woda prawie stoi, pstrągów należy szukać w szybkich bystrzach i na wyjściach z bystrzy oraz na szybkich i najlepiej głębokich łukach. Na Rabie dominują potokowce – od 30 do 40 cm, ale są też większe. Największą szansę na dużego pstrąga mamy, łowiąc na streamer. Sprawdzają się czarne pijawki oraz różne brązowe streamery przypominające ślizy. Wybierając nimfę, warto zdecydować się na przynęty czarne z pomarańczowym akcentem. Po południu skuteczna jest sucha oraz mokra mucha. Na opisywanym odcinku lipieni jest mało. Wytrzymałość muchówki w każdej chwili może natomiast sprawdzić duży kleń – dobrze bierze na imitacje larw chruścika. Spośród innych gatunków zdarzają się jelce, świnki i brzany.

Sekrety łowiska:

Każdego roku Rabę trzeba poznawać od nowa. Wiosenne przybory potrafią całkowicie przemodelować koryto. Atrakcyjnymi miejscówkami są zgrupowania pojedynczych dużych głazów przykrytych grubą warstwą wody. Odnalezienie takiego miejsca daje szansę na obfite łowy.

Informacje:

Gospodarzem wody jest Okręg PZW Kraków, tel. 12 643 16 66. Obowiązuje całkowity zakaz zabierania złowionych ryb (łowisko „no kill”). Dopuszczona jest tylko metoda muchowa i haczyki bezzadziorowe. Regulamin łowiska oraz aktualne informacje o opłatach można znaleźć na stronie http://www.przyjacieleraby.pl.

Dane łowiska
W okolicy