Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
setTimeout(function(){(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({})}, 1000);

Jezioro Trześniowskie

To woda głębin. Przepastne tonie jeziora kryją wiele sekretów. Można tu zapolować nawet na… trocie.

Charakterystyka

Trześniowskie leży na terenie Łagowskiego Parku Krajobrazowego, tuż przy miejscowości Łagów. Akwen połączony jest wąskim przesmykiem z Jeziorem Łagowskim. Woda jest w nim bardzo przejrzysta.

Trześniowskie jest wąskim, niezwykle głębokim jeziorem rynnowym. Jego maksymalna głębokość przekracza 58 metrów! Brzegi są strome, porośnięte lasami. Pomostów jest niewiele. Pas trzcin jest wąski.

Stoki przybrzeżne ostro schodzą w głąb jeziora. Łagodniejsze są jedynie w Łagowie. Dno jest piaszczyste. Są kamieniste górki podwodne i niewielkie wypłycenia.

Ryby i techniki łowienia

Główną atrakcją jeziora są wielkie płocie, leszcze, wzdręgi i liny. O węgorzach zamieszkujących głębiny krążą legendy. Są tu również szczupaki i okonie sielawowe. W toni krążą sieje, sielawy i trocie jeziorowe.

W tak głębokim jeziorze wędkarze łowią głównie przy stokach przybrzeżnych, na głębokości 6-8 metrów. Dobre są też wszelkie wypłycenia – nawet z 20 metrów na 10.

Na tym łowisku znakomicie sprawdza się trolling. Jedynie w ten sposób można w miarę dokładnie spenetrować głębiny.

Sekrety łowiska

Łowienie drapieżników jest tu wyjątkowo trudne. Zarówno szczupaki, jak i okonie stale przemierzają tonie jeziora w poszukiwaniu drobnicy. Warto zaczaić się na nie o świcie, na najbardziej stromych stokach przybrzeżnych (np. schodzących na 30 m). Ale wabika nie można opuszczać do dna. Drapieżniki czają się w toni, na głębokości 10-15 metrów.

Informacje dodatkowe

Gospodarzem łowiska jest ZO PZW w Zielonej Górze – tel.: (68)453 73 33. Noclegi można znaleźć w Łagowie, nad samym jeziorem. Tam też można wypożyczyć i zwodować łódkę. Jezioro objęte jest strefą ciszy, nie wolno pływać po nim na silnikach spalinowych.

Dane łowiska
W okolicy