...
Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
setTimeout(function(){(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({})}, 1000);

Kanał Śniardwy (Wyszka)

Głównym zadaniem kanału Śniardwy jest regulowanie stanu wody między jeziorami Śniardwy i Białoławki. Jest to także doskonałe łowisko ryb spokojnego żeru.

W południowo-wschodniej części jeziora Śniardwy znajduje się niewielka i płytka zatoka Kwik, z której uchodzi kanał Śniardwy. Kanał łączy jezioro Śniardwy z jeziorem Białoławki, ale nie jest żeglowny, gdyż znajduje się tu jaz zwany Wyszką. Stąd wzięła się druga, lokalna nazwa – kanał Wyszka. Nie jest regulowany. Jego długość wynosi około 1,5 km, szerokość waha się między 10–15 m, a głębokość – 1,5–2 m. Brzegi są twarde, trudno dostępne, porośnięte gęstym pasem trzciny. Dno pokrywa roślinność wodna, miejscami bardzo bogata. Występuje tu prąd wodny, którego siła zależy od spustów wody między jeziorami.

Na kanale niewiele jest typowych zejść do wody, aby usiąść i zarzucić zestaw. Dlatego najlepiej wędkuje się z jednostki pływającej lub w spodniobutach czy woderach. Najczęściej łowi się białoryb. Dominują płocie, krąpie oraz leszcze, ale można złowić też spore wzdręgi czy liny. Najczęściej używaną metodą jest spławik oraz grunt, a za przynętę służy dendrobena 3 i 4 lub ugotowane ziemniaki pokrojone w średnią kostkę. Spinningiści łowiący z brzegu nie mają łatwego zadania. Przeszkadza im ograniczony dostęp do wody i zajęte stanowiska spławikowców. Warto zaplanować wędkowanie z pontonu lub małej łodzi. Łowi się przede wszystkim na srebrne obrotówki nr 3 z czerwonymi paskami czy kropkami. Bardzo dobrze spisuje się Effezet firmy DAM. Najczęściej trafiają się na nie okonie, których długość przekracza 25 cm. Szczupaki gustują w smuklejszych wzorach typu long.

Sekrety łowiska – Na wieczorne zasadzki najlepiej spisuje się dendrobena nr 4 lub rosówka.

Informacje – Gospodarzem kanału Śniardwy jest Gospodarstwo Rybackie Śniardwy Sp. z o.o. w Okartowie 7a, tel. (87) 425 30 06, fax (87) 425 32 98.

Zezwolenia można nabyć w Orzyszu, w sklepie „Ochotka”, ul. Giżycka 2, 12-250 Orzysz, tel. 668 674 134, i w sklepie akwarystycznym „ARA”, ul. Młodzieżowa 18, 12-200 Pisz, tel. (87) 425 00 38. Uwaga! Zezwolenie na jeziora spółki jest ważne tylko wraz z przyczepionym paragonem fiskalnym.

Dane łowiska
W okolicy
Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.