Jezioro Chrzypskie

Jezioro znajduje się w Chrzypsku Wielkim (w powiecie międzychodzki). Zajmuje powierzchnię 300 ha i jest jednym z największych łowisk Pojezierza Poznańskiego.

Jezioro Chrzypskie słynie w Wielkopolsce przede wszystkim z wysoko rozwiniętej turystyki, znane jest też jako dobre łowisko płoci, leszczy, okoni i szczupaków. Chrzypskie ma charakter morenowy, najgłębsze dołki nie przekraczają 15 m. Linia brzegowa łowiska jest prawie pozbawiona drzew. Na jeziorze znajdują się trzy niewielkie wysepki. Sukcesy odnoszą wędkarze łowiący zarówno z łodzi, jak i z brzegu. Odległościówką oraz gruntówką można z powodzeniem łowić duże leszcze, płocie oraz wpływające w chmurę zanęty okonie. Jako przynętę warto zastosować kukurydzę moczoną w dipie zestawioną z białymi robakami oraz czerwone robaki, które szczególnie wabią leszcze i okonie. Podczas połowu białorybu warto korzystać z echosondy. Pomoże znaleźć ławice leszczy i płoci oraz umożliwi wytypowanie odpowiedniego miejsca do nęcenia. Chrzypskie jest dużym łowiskiem, więc wymaga kilkudniowego nęcenia. Szczupaków jest tu dużo i można je łowić w zasadzie wszędzie: od trzcinowisk, aż po podwodne górki i blaty. Najlepszą przynętą na centkowane drapieżniki są woblery oraz błystki wahadłowe. Nad jeziorem znajduje się duże pole namiotowe i kemping. Atrakcją jest strzeżone kąpielisko oraz wypożyczalnia rowerów wodnych, łodzi i kajaków.

Sekrety łowiska:

Najlepszymi miejscówkami są okolice kąpielisk. Dno jest czyste, pokryte żwirem. Łowi się tam wieczorem, o zachodzie słońca, gdy wczasowicze opuszczają plaże.

Informacje:

Właścicielem jest ,Gospodarstwo Rybackie Lutom, tel. (0) 61 295 20 17.

Noclegi: Gospodarstwo Agroturystyczne ,,L&H”, Gospodarstwo Agroturystyczne ,,Jadwiżka”, Ośrodek wypoczynkowy ,,Jacek Staniewski”.

Dane łowiska
W okolicy
Autorzy