Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
setTimeout(function(){(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({})}, 1000);

Jezioro Szczytno Małe

Jest to przepływowe jezioro rynnowe o powierzchni 32 ha i maksymalnej głębokości dochodzącej do 9 m. W pobliżu znajduje się rezerwat Osiedle Kormoranów. Przez jezioro przepływa Brda. Wiedzie nią szlak kajakowy.

Szczytno Małe otoczone jest głównie polami. Wzdłuż linii brzegowej rosną wysokie i gęste trzciny, dlatego do łowienia pomocna będzie łódka. W jeziorze żyją różne gatunki ryb, m.in. leszcze, płocie, okonie, szczupaki, węgorze, wzdręgi i liny. Drapieżniki skutecznie łowi się na duże gumy oraz na wahadłówki, na zestawy zarzucane wzdłuż trzcin. Szczególnie dobrym miejscem jest wypływ Brdy. Można tu złowić węgorze oraz inne większe ryby. Skuteczne na białe ryby jest systematyczne nęcenie przez kilka dni. W efekcie możemy złowić spore płocie, leszcze i liny. Popularną wśród wędkarzy metodą połowów jest tu gruntówka. Skuteczna jest także przegruntowana spławikówka. Łowi się najczęściej na dużą kukurydzę, białe robaki i rosówki.

Sporadycznie możemy trafić w tym akwenie na pstrągi potokowe, ale nie należy się nastawiać tylko na nie, ponieważ są rzadkością. Częściej można spotkać je w rzece. Najlepszą porą połowów jest ranek bądź wieczór. Na Szczytno najlepiej wybrać się w czasie letnich miesięcy.

Sekrety łowiska

Najskuteczniejszym sposobem złowienia drapieżników na Szczytnie jest dokładne obrzucania krawędzi trzcin wokół jeziora. Zajmuje to sporo czasu, ale efektem są interesujące ryby.

Informacje

Jezioro należy do gospodarstwa rybackiego „Jawa”. Zezwolenia można wykupić w sklepie wędkarskim w Przechlewie. Na jeziorze obowiązuje zakaz połowu w nocy.

Dane łowiska
W okolicy