Złota I to niewielka rzeczka na Podkarpaciu o długości około 30 km, będąca prawobrzeżnym dopływem Sanu. Złota II czerpie swoje źródła koło Jastrzębca, a jej długość wynosi około 20 km.
Złota I bierze swój początek w okolicach miejscowości Majdan Sieniawski i przepływa kolejno przez Słobodę, Dąbrowicę, Ożannę i Tarnawiec, aby w Kuryłówce znaleźć ujście do Sanu. W Ożannie na rzece utworzono sztuczny zbiornik, wokół którego rozwija się turystyka i wędkarstwo. Złota II od stopnia betonowego powyżej zbiornika Ożanna staje się wodą nizinną. Obydwie rzeczki są do siebie bliźniaczo podobne pod względem krajobrazowym i rybostanu. Rzeczki na leśnym odcinku meandrują, tworząc malownicze zakola, zastoiska, dołki, burty, rynny oraz przelewy. Są raczej płytkie, ale w niektórych miejscach ma 2 m głębokości. Koryto zdobią liczne zwaliska będące schronieniem dla ryb. Wody „Złotek” zamieszkują pstrągia potokowe, klenie, jazie i okonie. Poniżej zapory na Złotej I zdarzają się również inne gatunki ryb, takie jak: karpie, leszcze, liny, karasie, jelce, płocie, szczupaki, a nawet sandacze. Są to uciekinierzy ze zbiornika. Sprawdzonymi przynętami na klenie są mikrowoblery o różnej kolorystyce. Okonie dobrze biorą na paprochy z brokatem. Potokowce atakują małe pękate woblery, obrotówki i cykady. Spławikowcy łowią na przepływankę, podając w łowisko tradycyjnie białe robaki lub kukurydzę. Wędkowanie na „Złotkach” gwarantuje dobrą zabawę, mnóstwo brań, bliski kontakt z przyrodą i odpoczynek na świeżym powietrzu.
Sekrety łowiska: Dobrym okresem na potokowce, klenie i jazie ze „Złotek” jest wiosna. Późną jesienią miłą niespodzianką są brania okazałych okoni.
Informacje: Teren łowiska podlega Okręgowi PZW Rzeszów, ul. Akacjowa 36, tel. (17) 854 98 01 (02). „Złotki” oznaczone są na mapie wód wędkarskich Okręgu PZW Rzeszów jako wody górskie zaliczone do krainy pstrąga i lipienia.