...
Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
setTimeout(function(){(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({})}, 1000);

Helskie śledzie

Łowisko bałtyckich śledzi (jedno z licznych blisko naszego wybrzeża) znajduje się na samym szczycie Półwyspu Helskiego, kierując się na SE od portu rybackiego w Helu.

Dotrzeć więc można tam jedynie łodzią, przy czym nie potrzeba do tego żadnych motorowodnych uprawnień, jeśli moc silnika nie przekroczy 10 KW.

Morskie prądy utworzyły tam wypłycenie. Na stoku górki, gdzie różnica głębokości wynosi 30 m (od 30 do 0,5 m), będziemy szukać śledzi.

W dużym przybliżeniu łowisko to można zamknąć w trójkącie, ograniczonym punktami:

  • N54o35,65 E 18o48,4E
  • N54o35,45 E 18o48,4E
  • N54o35,70 E 18o48,0E

co wcale nie znaczy, że kawałek dalej już śledzi nie będzie.

W poszukiwaniu ławic śledzi niezbędna będzie echosonda. Śledzie przebywają w tym miejscu bez mała całe lato i sporadycznie w zimie. Łowi się je na dostępne w sklepach choinki śledziowe zakończone ciężarkiem od 40 do 100 g, w zależności od szybkości dryfu. Niekiedy zdarza się, szczególnie w lipcu i sierpniu, że śledzie zbijają się w ogromne stada przy samym wypłyceniu, jednak od strony północno-wschodniej, czyli od otwartego morza. Żerują wtedy na narybku innych ryb, a czasem własnego gatunku. Przyłowem, szczególnie jesienią, jest belona, która konkuruje ze śledziem o pokarm. Trzeba pamiętać, że śledź szybko się psuje, dlatego w ciepłe dni ryby należy szybko wypatroszyć i przetrzymywać w turystycznej lodówce. Limit dzienny wynosi 5 kg.

Sekrety łowiska:

Łowisko śledzi jest w bezpośrednim sąsiedztwie portu rybackiego, dlatego trzeba uważać na przepływające i pracujące statki. Na wypłyceniu nawet w pozornie bezwietrzne dni tworzą się fale – lepiej więc unikać wody płytszej niż 5 m.

Informacje: Pozwolenie na połów należy wykupić w Okręgowym Inspektoracie Rybołówstwa Morskiego w Gdyni przy ul. Śląskiej (i w każdym większym porcie rybackim naszego wybrzeża, np. Władysławowo, Hel) – 49 zł/rok lub 16 zł/mies. Najbliższe miejsce do wodowania łodzi (slip) znajduje się w Jastarni, skąd do Helu 4-metrową łódką z silnikiem 6–10 KM przy dobrej pogodzie płynie się nieco ponad godzinę.

Dane łowiska
W okolicy
Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.