Jezioro Ławickie

Jezioro Ławickie to charakterystyczny zbiornik morenowy leżący w gminie Sieraków na Pojezierzu Poznańskim. Maksymalna głębokość wynosi 21 m.

W jeziorze są dobre warunki wędkowania. Otaczające łowisko pomosty wędkarskie oraz możliwość połowu z łodzi dają dogodne warunki zarówno spinningistom, jak i zwolennikom połowu białorybu. Powierzchnia zbiornika wynosi 78 ha, a jego średnia głębokość – około 6 m. Jezioro ma ciekawą strukturę dna. Jest kilka podwodnych górek, w otoczeniu których zawsze kręcą się szczupaki. W skład akwenu wchodzi także wyspa. Najczęściej poławianymi przez wędkarzy rybami są leszcze. Duża głębokość łowiska i czysta woda sprawiają, że leszcze dorastają do dużych rozmiarów i mają złotawe ubarwienie. Miejscowi wędkarze łowią je o świcie techniką odległościówki lub feedera. Czasami zdarza się zaciąć na leszczowy zestaw sporego karpia, który przysporzy wielu emocji. W Ławickim można złowić duże płocie, które wczesną wiosną grupują się w stada i aktywnie poszukują pokarmu. Wędkarze lubiący pospacerować ze spinningiem mogą skutecznie obławiać przybrzeżne partie zbiornika w poszukiwaniu szczupaka lub miarowego pasiaka. Jednak na spotkanie z większymi okoniami i szczupakami warto wypłynąć łodzią lub pontonem. Stoki podwodnych górek to miejsca chętnie odwiedzane przez okonie i patrolujące okolicę zębacze. Dobrą przynętą na szczupaki są gumy, a szczególnie kopyta w odcieniach żółci i błękitu. Najlepiej, jeśli pokryte są grubą warstwą brokatu.

Sekrety łowiska:

Bardzo dobre efekty osiągają wędkarze łowiący spod lodu. Grube okonie, płocie, leszcze, a nawet sieje można łowić na mormyszkę z kilkoma larwami ochotki.

Informacje:

Jezioro Ławickie podlega Gospodarstwu Rybackiemu Sieraków pana Bernarda Dorożały, ul. Wieleńska 16, tel. (61) 29 52 265. Zbiornik znajduje się we wsi Ławica. Akwen jest regularnie zarybiany.

Dane łowiska
W okolicy