Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
setTimeout(function(){(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({})}, 1000);

Jezioro Buwełno

Buwełno to zbiornik rynnowy o powierzchni 361 ha, leżący między jeziorami Śniardwy i Niegocin.

Jezioro osłonięte jest wysokimi i stromymi brzegami, ostro wcinającymi się w dno. Maksymalna głębokość wynosi 49,1 m, występują tu liczne dołki oraz spadki, dzięki czemu dno jest zróżnicowane i atrakcyjne wędkarsko. Długość Buwełna wynosi około 9 km. Zbiornik jest najszerszy w południowej części – rozciąga się na około 0,8 km, po czym zwęża się w kierunku północnym. Linia brzegowa urozmaicona, z licznymi cyplami, zatokami, półwyspami, porośnięta wąskim pasem roślinności. Buwełno połączone jest od północy niewielkim kanałem z jeziorem Wojnowo, a we wschodniej części z jeziorem Ublik.

W jeziorze żyje wiele gatunków ryb, dzięki czemu jest atrakcyjne wędkarsko. Liczne są szczupaki, okonie oraz duże leszcze. Ale nie brakuje też węgorzy, sandaczy, miętusów, płoci oraz siei i sielawy. Szczupaki, sandacze i okonie preferują gumowe przynęty podane tuż przy dnie. Duży ripper w kolorze żółtym i perłowym jest gwarancją udanej wyprawy. Białoryb występuje tu wszędzie. Najczęściej łowi się leszcze, płocie oraz liny. Najlepiej zastosować selektywne przynęty, takie jak duży czerwony robak lub spora kanapka z kolorowych pinek.

Sekrety łowiska – Drapieżniki najlepiej łowić z łodzi, trzeba jednak pamiętać, że jezioro jest objęte strefą ciszy. Utrudnia to przemieszczanie się po zbiorniku, więc warto łowić stacjonarnie i dokładnie obławiać ciekawsze miejsca.

Informacje – Użytkownikiem jeziora jest Gospodarstwo Rybackie w Giżycku, sp. z o.o., 11-500 Giżycko, ul. Piękna Góra 4 C, tel. (87) 428 54 08.

Najlepszy dojazd do jeziora z drogi nr 16 z Orzysza do Mikołajek. Gdy dojedziemy do wsi Drozdowo, skręcamy w lokalną drogę na wieś Cierzpięty i po około 5 km dojedziemy do jeziora. Zezwolenia dostępne w sklepie „Ochotka”, ul. Giżycka 2, 12-250 Orzysz, tel. 668 674 134.

Dane łowiska
W okolicy