Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
setTimeout(function(){(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({})}, 1000);

Jezioro Jachna

Jezioro Jachna, znane też pod nazwą Bobrowo, jest jednym z najpiękniejszych jezior Pojezierza Krajeńskiego. Dominują tu ryby spokojnego żeru.

Otoczone lasami jezioro Jachna znajduje się niedaleko wsi Śmiłowo. Linia brzegowa łowiska rozciągającego się prawie na 1,5 km jest bardzo zróżnicowana. Oprócz wystających na powierzchnię pasów trzciny pospolitej i tataraku występuje tu bujna roślinność zanurzona. Czysta, nieskażona zanieczyszczeniami woda oraz urozmaicone dno o charakterze głównie mulisto-piaszczystym stwarzają dogodne warunki dla ryb żyjących w akwenie. Jachna nie jest zbiornikiem głębokim. Najgłębsze miejsca osiągają 8–10 m. Zaciszne usytuowanie jeziora oraz niewielka presja wędkarska są przyczyną bogatego rybostanu. Drapieżniki żyjące w Bobrowie to sandacze, szczupaki, okonie i sumy. Podczas nowiu można liczyć na spotkanie z węgorzem. Jednak zdecydowana większość wędkarzy przyjeżdża tu na karpiową zasiadkę lub na przywitanie świtu z wędką spławikową. W Jachnie pływają piękne, spasione amury, które można obserwować w upalne dni pod powierzchnią wody. Zbiornik słynie z ryb dorastających do 20 kg. Z karpiami jest podobnie, choć jest ich mniej niż amurów. W łowisku występują też przepiękne liny, będące wizytówką opisywanego jeziora. Złowienie złotej rybki przekraczającej 1,5 lub 2 kg nie należy do rzadkości. W łowisku występują także karasie, wzdręgi czy wyrośnięte płocie. Aby docenić urok tego jeziora, trzeba tam po prostu zarzucić wędkę i w letargicznej ciszy czekać na branie.

Sekrety łowiska:

Wiosną najlepiej wędkować w płytkich zatokach, gdzie nagrzewająca się szybko woda przyciąga duże amury. Sprawdza się łowienie powierzchniowe.

Informacje:

Jachna podlega Okręgowi PZW Piła. Dojazd: trasą Piła–Bydgoszcz, następnie skręcamy w lewo we wsi Śmiłowo, po przejechaniu 3 km skręcamy w prawo za drogą do łowiska Złoty Lin. Dojeżdżamy do leśnego parkingu.

Dane łowiska
W okolicy