Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
setTimeout(function(){(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({})}, 1000);

Jezioro Tuchlin

Śniardwy otaczają urokliwe jeziora. Jednym z nich jest Tuchlin.

Tuchlin jest bliskim sąsiadem jeziora Śniardwy, usytuowanym na jego północnych obrzeżach. Powierzchnia akwenu wynosi 219,3 ha. Tuchlin jest płytki – średnia głębokość to zaledwie 2,9 m, a największa – 4,9 m. Dno jest równe, porośnięte bujną roślinnością. Przeważa rdestnica, tworząca gęsty, podwodny las. Długość akwenu wynosi prawie 3 km, szerokość – 1,5 km. Linia brzegowa zbiornika jest słabo rozwinięta – rozciąga się na 9 km. Brzegi są płaskie, bezleśne, z przewagą łąk i pól. Przybrzeżny pas roślinności stanowią trzciny, w północnej i południowo-wschodniej części teren jest podmokły. W niewielkiej odległości od jeziora znajdują się trzy małe wsie: Tuchlin, Suchy Róg i Dziubiele. Od południowej strony jezioro Tuchlin jest połączone 3-metrową cieśniną z jeziorem Śniardwy. Dzięki temu występuje tu naturalna migracja ryb. Dominującymi gatunkami są ryby karpiowate: leszcze, płocie, krąpie i liny. Najliczniej występują wzdłuż północno-wschodniego brzegu i całej zatoki położonej w zachodniej części jeziora. Sprawdzoną przynętą jest kukurydza konserwowa oraz kolorowe robaki.

W jeziorze Tuchlin sporo jest też drapieżników. Występują tu szczupaki, sandacze, okonie oraz węgorze. Najliczniejszą grupę stanowią szczupaki i okonie. Z przynęt spinningowych dominują gumy i błystki wahadłowe. Zębacze i pasiaki najczęściej łowi się w okolicy trzcinowych wysepek. Metrowe szczupaki to dość częsty połów tutejszych wędkarzy, zwłaszcza w okresie jesiennym.

Sekrety łowiska – Najciekawszym wędkarskim okresem na tutejsze okonie jest zima.

Informacje – Dzierżawcą jeziora jest Gospodarstwo Rybackie „Śniardwy” Sp. z o.o. w Okartowie 7a, tel. (87) 425 30 06, fax (87) 425 32 98. Najbliższy punkt sprzedaży zezwoleń znajduje się w Orzyszu – sklep „Ochotka”. ul. Giżycka 2, 12-250 Orzysz, tel. 668 674 134. Uwaga! Zezwolenie na jeziora spółki jest ważne tylko wraz z przyczepionym paragonem fiskalnym.

Dane łowiska
W okolicy